Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Do školy na Havlíčkově náměstí se vrátila 60. léta

Budova v sousedství radnice, která už několik let neslouží k výuce, nakrátko ožila. Během loňského listopadu ji obsadil filmový štáb. 

U tabule stojí malý Tonda a k němu přichází jeho otec, ředitel školy. Tak začíná filmový příběh režiséra Bohdana Slámy o tom, jak malého kluka vychovává dědeček, protože jeho rodiče musejí zůstat v nucené emigraci. Dva obrazy snímku Konec světa vznikaly v prostorách bývalé školy na Havlíčkově náměstí. Přestože natáčení trvalo jenom čtyři hodiny, část jejího interiéru prodělala dokonalou proměnu, aby evokovala atmosféru 60. let minulého století. „Všechno od tužky v ruce přes záclony, skříně až po auta jsme si museli vypůjčit a dopravit na místo,“ vysvětluje rekvizitář Jiří Freml, který se na vzniku filmu podílí. Většinu dobového vybavení obstaral ze skladů České televize, ale taky z externích fundusů v Dymokurech a Tachlovicích. „Vedle toho máme vlastní zdroje, občas si vypomáháme například nákupem v online bazarech nebo od soukromých sběratelů.“

Na tom, aby filmový obraz vytvořil dokonalou iluzi, se vedle rekvizitářů podílí řada dalších profesí. „Vizuální složku má na starosti architekt. Ten navrhuje scénu a nechává ji schválit režisérem, my pak podle jeho požadavků zajistíme potřebné propriety,“ upřesňuje Freml. „Vlastně jsou to všechny předměty, které se dají ze záběru odnést nebo odvézt.“ Právě díky nim se třída v přízemí vrátila v čase o téměř 60 let zpátky. Věrohodně musely vypadat lavice, sešity, školní aktovky, tabule i dřevěná pravítka. Přesvědčit se o tom můžete během letošního podzimu, kdy film Konec světa poputuje do kin.

O něco později začne ožívat taky budova bývalé školy. Vzhledem k plánovanému navýšení kapacit vzdělávacích zařízení na Praze 3 projdou její deset let nevyužité prostory kompletní rekonstrukcí. Součástí nového areálu bude tělocvična s jídelnou a byty pro pedagogy.  

Sdílet:

Alžběta Bublanová

31. 01. 2024

Login