Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Olga Havlová

manželka prezidenta Václava Havla

* 11. července 1933, Praha – † 27. ledna 1996, Praha

První manželka českého prezidenta Václava Havla a první dáma České republiky Olga Havlová (rozená Šplíchalová) se narodila v Praze na Žižkově v početné rodině. Do paměti lidí se zapsala především svým statečným občanským postojem, upřímností, vztahem k lidem a pomocí všem, kteří to potřebovali. Měla přirozenou inteligenci, byla rázná, přímá a ostrá. Milovala divadlo a hudbu, ráda tančila.

Vyučila se v Baťově továrně, kde také pracovala. V šestnácti letech však utrpěla u lisu těžký úraz a přišla o čtyři prsty na levé ruce. V letech 1961 až 1969 byla uvaděčkou v Divadle Na Zábradlí, kde pracoval také Václav Havel, za kterého se provdala v roce 1964. Sňatek trval až do roku 1996, kdy zemřela. Příčinou její smrti byl nádor na mozku.

Počátek 70. let prožili manželé Havlovi téměř v izolaci na své chalupě v Hrádečku. V roce 1977 byli mezi prvními, kdo podepsal Chartu 77. Už předtím Olga působila velmi aktivně v českém disentu. Stala se spoluzakladatelkou VONSu, vedla samizdatovou edici Expedice. Po revoluci, počátkem devadesátých let, založila Výbor dobré vůle, který navazoval na tradici VONSu. Nadace se věnovala lidem s postižením, opuštěným a diskriminovaným a jejich začlenění do společnosti.

Václav Havel o ní pro magazín Dnes v roce 2006 napsal: „Má první žena pocházela z dělnického prostředí, prožila drsné dětství a od mládí měla vypěstovaný velmi silný cit pro každý falešný tón a každý patos. Dovedla si dělat legraci z mnoha lidí včetně mě, jakmile jsme se stali patetičtí, sentimentální nebo podobně. Když jsem třeba měl všelijaká důležitá vyjádření a tak trochu se jako krocan naparoval svou důležitostí, tak ona byla přesně ten, kdo první se mi posmíval a usvědčoval mě. Byla tím, kdo mě měl pod kontrolou a s ohledem na nějž jsemřekněmenepřesáhl určitou míru. Byla strašně hubatá."

K nedožitým osmdesátým narozeninám vyšla v červenci roku 2013 publikace Síla věcnosti Olgy Havlové, kterou napsala editorka Knihovny Václava Havla Anna Freimanová. Do sborníku vzpomínkových textů a rozhovorů zařadila i dosud nepublikované materiály a dopisy. Rok 2013 byl nazván Rokem Olgy Havlové.

Po Olze Havlové je pojmenováno gymnázium v Ostravě-Porubě, od roku 1995 uděluje Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Cenu Olgy Havlové lidem se zdravotním postižením, kteří pomáhají jiným.

Ocenění:

  • 1991 – za charitativní práci udělen v Norsku organizací Stiftelsen Arets Budeie (první ženě bez norského občanství) titul Žena roku
  • 1995 – dětská cena baronka ze Země všech časů
  • 1995 – medaile Přemysla Pittra
  • 1995 – Žena roku 1995 České republiky
  • 1997 – Řád T. G. Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva – in memoriam
Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Alois Konopický

10. 05. 1996
Bez obrázku

Margaret Thatcherová

11. 05. 1996
Bez obrázku

Karel Nepraš

01. 06. 1996
Login