Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Margaret Thatcherová

politička

* 13. října 1925, Grantham – † 8. dubna 2013, Londýn

Tato nenáviděná i obdivovaná britská politička se narodila ve městě Grantham v hrabství Lincolnshire v Anglii. Její otec Alfred Roberts byl aktivním příslušníkem liberální strany, metodistickým kazatelem a vlastníkem malého hokynářství. Vyrůstala s rodiči a se svou sestrou Muriel. Nejprve navštěvovala základní školu v Kestevenu a později studovala Somerville College v Oxfordu. V roce 1944 začala studovat chemii na Oxfordské univerzitě a nějaký čas pracovala jako chemická laborantka. Později vystudovala v Oxfordu i práva. Za obchodníka Denise Thatchera se provdala v roce 1951. O dva roky později se jim narodila dvojčata, dcera Carol a syn Mark.

Margaret Thatcherové se kvůli její nekompromisnosti, odvaze, razantnosti a rozhodnosti přezdívalo Železná lady. V letech 1979 až 1990 byla premiérkou Spojeného království. Vytáhla Velkou Británii z hluboké ekonomické, politické a sociální krize. V roce 1982 vyslala vojsko do války o Falklandy, kterou Britové vyhráli. Za své hlavní úkoly si vytyčila zastavení ekonomického propadu a zeslabení role státu v národním hospodářství. V zahraniční politice se snažila posílit pozici Spojeného království, zejména prostřednictvím spolupráce se Spojenými státy americkými, vedenými prezidentem Ronaldem Reaganem. Od začátku byla tvrdou kritičkou bruselských institucí. Od února 1975 byla až do roku 1990 předsedkyní Konzervativní strany. Post předsedkyně konzervativní strany přenechala v roce 1990 Johnu Majorovi, který ještě dokázal přivést konzervativce k dalšímu volebnímu vítězství.

V počátcích své kariéry od roku 1959 byla poslankyní parlamentu (až do roku 1992). Byla také ministryně školství a vědy (1970–1974). O své politice mimo jiné řekla: „Moje ekonomická politika není založena na nějaké teorii, ale na věcech, s nimiž jsem já a miliony dalších lidí vyrostla: poctivá odměna za poctivou každodenní práci, nežít na dluh, myslet na horší zítřky, splácet včas účty, podporovat policii.“

V roce 1992 byla Margaret Thatcherová povýšena do doživotního šlechtického stavu jako baronka, čímž získala členství ve Sněmovně lordů. V roce 1995 získala nejvyšší britský řád, kterým je tradiční Podvazkový řád, udělovaný anglickými panovníky již od středověku. V roce 1998 se Thatcherové dostalo ocenění Ronald Reagan Freedom Award.

Zápis do Knihy cti se uskutečnil 11. května 1996. Tehdy Margaret Thatcherová na Žižkově na náměstí Winstona Churchilla společně s předsedou Poslanecké sněmovny PČR Václavem Klausem odhalila sochu britského státníka Winstona Churchila.

Thatcherová zemřela ve věku 87 let na mrtvici. O jejím životě vznikl v roce 2011 životopisný film nazvaný Železná lady. Hlavní roli si zahrála herečka Meryl Streepová. Za ztvárnění političky získala Oscara.

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Karel Nepraš

01. 06. 1996
Bez obrázku

Josef Chuchro

28. 06. 1996
Bez obrázku

Ing. Ladislav Snídal

21. 07. 1996
Login