Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Miroslav Ondříček

kameraman

* 4. listopadu 1934, Praha, † 28. března 2015

MIroslav OndříčekKdo by neznal filmy jako jsou Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko, Homolka a tobolka, Vlasy, Valmont, Přelet na kukaččím hnízdem či Amadeus. Kameraman Miroslav Ondříček natočil čtyři desítky filmů, z nichž polovina vznikla v zahraničí. Vedle toho natočil více než desítku filmů dokumentárních a televizních. Jeho profesní život je neodmyslitelně spojen se jménem vynikajícího českého režiséra Miloše Formana.

Známý český filmový kameraman se narodil na Žižkově, kde prožil v Roháčově ulici dvacet čtyři let. Jeho rodiče měli ve stejné ulici živnost; otec byl holič a matka měla kloboučnictví. Jako syn živnostníka nesměl mladý Ondříček studovat. Po ukončení základní školy v roce 1949 sice složil zkoušky na obchodní akademii, ale přijat nebyl. Nejprve se proto učil práci s kovem, později přešel na obor filmový laborant. Po ukončení nastoupil v roce 1953 do laboratoří Barrandovských ateliérů, kde se stal asistentem kamery a později asistentem zpravodajského filmu. V letech 1957–1959 absolvoval večerní školu filmové tvorby při FAMU v Praze.

MOSvůj první celovečerní film Intimní osvětlení natočil v roce 1965. Už o dva roky dříve však natočil dokumentární metodou třičtvrtěhodinový hudební film Konkurs, jehož součástí jsou dvě povídky – Konkurs a Kdyby ty muziky nebyly. Ze spolupráce s Milošem Formanem, Václavem Papouškem a Ivanem Passerem vzešlo nejen dlouhodobé přátelství, ale také celá řada dalších úspěšných filmů. Při natáčení snímku Lásky jedné plavovlásky se seznámil i s anglickým režisérem Lindsayem Andersenem, který ho pozval k účasti na středometrážním snímku The White Bus. Tím se mu otevřela cesta k práci v zahraničí. Její rozmach na přelomu 60. a 70. let však uměle přerušil normalizační zákaz tvorby v cizině a přidružily se i zdravotní problémy. Při natáčení filmu Otakara Vávry Temné slunce v roce 1980 se mu stal vážný pracovní úraz. I navzdory nepříznivým okolnostem ale mohl od konce 70. let v mezinárodní kariéře přece jen pokračovat.

Spolu s režisérem Miloslavem Šmídmajerem napsal v roce 2011 knihu Tudy jenom procházíme, ve které vzpomíná nejen na společné projekty. „Svět je velký jenom v našich představách,“, řekl při debatě o tom, co znamená a neznamená úspěch. „I čas se krátí a člověk si bezděky uvědomí, že tudy jenom procházíme. Jde jen o to, zanechat otisk na cestě, kterou jsme kráčeli. Stopu. A když ji nespláchne vytrvalý liják, pak stojí za to, se jednoho mrazivého dne vypravit po těch stopách na všechna místa, uchovaná v paměti.“

Miroslav Ondříček je prezident České filmové a televizní akademie, je také patronem Filmové akademie v Písku a členem správní rady. V rodinné tradici pokračuje jeho syn David (narozen 1969), který se už může pochlubit mnoha úspěchy na mezinárodním poli.

Ocenění:

  • 1981 nominace na Oskara za film Ragtime
  • 1984 nominace na Oskara za film Amadeus
  • 1999 Český lev za dlouholetý přínos českému filmu
  • 2003 cena za celoživotní dílo v makedonské Bitole
  • 2004 cena Americké unie kameramanů za přínos mezinárodní kinematografii v Los Angeles
  • 2004 Křišťálový globus za umělecký přínos světové kinematografii na karlovarském festivalu
  • 2005 cena za celoživotní dílo Asociace českých kameramanů
  • 2006 Medaile Za zásluhy I. stupně

Ondříček

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Ivan Medek

15. 11. 1995
Bez obrázku

Miloš Bič

16. 11. 1995
Bez obrázku

Vlastimil Brodský

13. 12. 1995
Login