Miroslav Moravec
herec a dabér
* 6. ledna 1939, Praha – † 29. března 2009, Praha
Jeho nádherný, zvučný a melodický basbaryton je spjat především s takovými filmovými postavami, jako je Fantomas, inspektor Kojak či komisař Moulin. Daboval velké francouzské herce, jako je např. Gérard Depardie, Alan Delon, J. P. Belmondo či americký herec Henry Fonda.
Do paměti diváků se však vryl nejen jako výborný dabér, ale též jako skvělý divadelní a filmový herec. Jeho domovským divadlem se od roku 1996 stalo Divadlo Na Vinohradech. Pro jeho herectví byla typická ironie, nadsázka a parodie.
Miroslav Moravec se narodil na Žižkově. Jeho rodiče pocházeli z Hané. Otec po válce pracoval jako obchodní náměstek v Domě módy. Už za středoškolských studií hrál s žižkovskými ochotníky a přesto, že rodiče s jeho hereckou kariérou nesouhlasili, pokoušel se dostat na pražskou Státní konzervatoř. Svůj sen však neopustil ani poté, co ho opakovaně na školu nepřijali. Nakonec DAMU absolvoval dálkově v roce 1962.
Kariéru začínal v oblastních divadlech. V letech 1960 až 1962 hrál v mosteckém Divadle pracujících, v Divadle Pohraniční stráže v Chebu (1962–1964) a také v Divadle pracujících ve Zlíně (1964–1968). Poté se vrátil do Prahy a stal se členem souboru Divadla za branou, kde hrál v letech 1968 až 1972 pod režijním vedením Otomara Krejči. Poté přešel do Divadla S. K. Neumanna v Libni, kde působil až do roku 1988. Další pražskou štací byla Městská divadla pražská (1988–1996). Nakonec se v roce 1996 dostal do svého vysněného Divadla na Vinohradech, kde zůstal až do roku 2004. Poslední roky hostoval na různých pražských scénách. Jak říkával, divadlo bylo jeho osud, to miloval ze všeho nejvíce.
Jeho filmová kariéra započala už v roce 1956 postavou německého vojáka ve Weissově dramatu Hra o život. Poslední filmovou roli si zahrál ve filmu Václav v roce 2007. Na svém kontě má sedm desítek malých i větších rolí, např. Zlatá svatba, … a pozdravuji vlaštovky, Sokolovo, Případ mrtvého muže, Smrt mouchy, Osvobození Prahy, Zítra vstanu a opařím se čajem, Volání rodu, Tajemství ocelového města, Pumpaři od zlaté podkovy, Pozor, vizita!, Šílený kankán, Oznamuje se láskám vašim aj. Vidět byl ale nejen v seriózních rolích, ale také v bláznivých komediích či podprůměrných filmech z 90. let (např. Byl jednou jeden polda 2 a 3, Playgirls). Zahrál si v mnoha seriálech, např. v Sanitce, Panoptiku města pražského, Nemocnici na kraji města, v 30 případech majora Zemana, Četnických humoreskách a mnoha dalších. Vystupoval ale také v celé řadě televizních pořadů, jeho hlas promlouval k divákům v desítkách dokumentárních filmů a také z mnoha gramofonových nahrávek. Jeho noblesní herectví se však velké životní role nedočkalo.
Své vzpomínky shrnul do knížky Život je skutečně parádní jízda, kterou s ním sepsala Miroslava Besserová. Kniha vyšla v roce 2000.
Miroslav Moravec zemřel na rakovinu plic v pražské motolské nemocnici. Rozsáhlému nádorovému onemocnění podlehl jen tři měsíce po svých sedmdesátinách.
Ocenění:
- 1996, 1997 – Cena diváků Ceny Františka Filipovského (Ceny Františka Filipovského jsou české dabingové ceny, které jsou každoročně udělovány v Přelouči, rodném městě Františka Filipovského, nejlepším tvůrcům dabingu
- 2002 – Cena Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu
- 1998, 1999, 2000, 2002 – Cena Týtý