Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Jaroslav Foglar

spisovatel

* 6. července 1907, Praha – † 23. ledna 1999, Praha

Jaroslav Foglar byl významný český spisovatel, který se věnoval především literatuře pro děti a mládež. Byl také výraznou osobností českého skautského hnutí, se kterým je jeho jméno spojováno už od roku 1923 a jemuž zůstal věrný až do smrti. Skauti jej znají pod přezdívkou Jestřáb.

Není snad nikdo, kdo by neznal stínadelskou trilogii Dobrodružství v temných uličkách (Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří, Tajemství Velkého Vonta), knihu Hoši od Bobří řeky nebo kreslené příběhy Rychlé šípy s hrdiny Mirkem Dušínem, Jarkou Metelkou, Jindrou Hojerem, Červenáčkem a Rychlonožkou. Během svého života napsal Foglar 22 knih, dvě divadelní hry, několik příruček pro mládež a otextoval více než dvě desítky kreslených seriálů.

Jaroslav Foglar se narodil v Praze-Nuslích. Když mu byly čtyři roky, zemřel v pouhých 39 letech na srdeční nemoc jeho otec a matka se s ním a starším bratrem odstěhovala nejdříve do Předlic v Ústí nad Labem a poté do Poděbrad. V sedmi letech se nakonec celá rodina vrátila zpět do Prahy na Vinohrady do Korunní třídy.  

Foglar vystudoval v Praze Veřejnou obchodní školu, kterou ukončil v roce 1925. Poté pracoval jako úředník, pedagogický pracovník a později také coby odpovědný redaktor časopisů Mladý hlasatel, Junák a Vpřed.

Traduje se, že už v roce 1920 vyšla tehdy třináctiletému Foglarovi báseň Měsíční noci. Vydání této básně zatím nikdo nedoložil, proto je za jeho prvotinu považována povídka Vítězství, která vyšla v roce 1923. V roce 1934 vydal v nakladatelství Melantrich svoji první knihu s názvem Přístav volá. O tři roky později vychází další z jeho děl – Hoši od Bobří řeky. V listopadu 1938 se Foglar objevil spolu s Karlem Burešem ve vedení časopisu Mladý hlasatel a na pokračování začíná vycházet jeho a Fischerův komiks Rychlé šípy.

Po druhé světové válce nastoupil do redakce Junáka, brzy nato začal vydávat časopis Vpřed, který ale v roce 1948 zanikl. Od roku 1948 až do roku 1953 a pak od roku 1964 se Jaroslav Foglar živil jako spisovatelem z povolání. Ani tehdy se nevzdal své lásky, skautingu. Protože byl ale skauting zakázán, vedl oddíl pod jménem Městská stanice mladých turistů.

Jaroslav Foglar byl však komunistickému režimu nepohodlný a jeho knihy nesměly vycházet.  Teprve v roce 1965, v době částečného uvolnění politické situace, mu vyšla další kniha s názvem Tajemná Řásnovka. O dva roky později vyšly Foglarovy knihy Poklad černého delfína a Kronika Ztracené stopy. V obnoveném časopisu Junák se objevily díly komiksu Rychlé šípy, vznikl televizní seriál Záhada hlavolamu.

S nástupem normalizace a s okupací ovšem přišel další zákaz publikování, Foglar tak mohl publikovat pouze příležitostně časopisecky. Ke svým čtenářům se spisovatel vrátil až po roce 1989, kdy zažil velkou společenskou rehabilitaci a jeho knihy byly opět vydávány ve velkém nákladu. Například nakladatelství Olympia vydalo stínadelskou trilogii Dobrodružství v temných uličkách a vyšlo také jubilejní 15. vydání knihy Hoši od Bobří řeky s pamětním listem.

Jaroslav Foglar byl od roku 1995 dlouhodobě hospitalizován a 23. ledna 1999 zemřel v jedenadevadesáti letech v Thomayerově nemocnici. Je pochován na Vinohradském hřbitově v Praze.

Stáhněte si

dummy
29. 03. 2021
13 kB
file-sample 100kB
29. 03. 2021
109 kB
file-sample 100kB
29. 03. 2021
98 kB
dummy
29. 03. 2021
13 kB
Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Olbram Zoubek

03. 02. 1994
Ondříček

Miroslav Ondříček

22. 02. 1995
Bez obrázku

Ivan Medek

15. 11. 1995
Login