Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Jan Petránek

publicista

28. prosince 1931, Praha – † 10. listopadu 2018, Praha

194203_92291_Petranek.jpg

Skromný a nenápadný muž s bradkou bydlí již od narození v jednom bytě na Praze 3 v Jičínské ulici. Vychodil Lupáčovku včetně takzvaného JUK (jednoroční učební kurz).  Český novinář, komentátor, literát, disident a legenda české žurnalistiky nastoupil do Československého rozhlasu v roce 1951, krátce po vystudování Českoslovanské obchodní akademie v Resslově ulici. Už tehdy se specializoval na mezinárodní politiku, kosmonautiku a strategii. Coby zahraniční korespondent působil v Indii, Pákistánu, SSSR, Vietnamu a Číně.  Ještě v létě 1969 reportoval přistání amerických kosmonautů na Měsíci. Pro své proreformní vystupování však za normalizace musel z Československého rozhlasu odejít a pracoval manuálně. Osmnáct let, až do roku 1989, se živil coby topič. Do práce chodil včetně víkendů, třetinu z toho na noční směny. Jeho synové nesměli studovat a mohli se pouze vyučit. Jan Petránek je velmi hrdý i na to, že mu synové nikdy nevyčetli to, že nemohli studovat. Prodělal dvě operace rakoviny.

Stal se signatářem Charty 77, kterou přeložil do angličtiny a přispíval do samizdatových Lidových novin. K novinařině se po sametové revoluci vrátil. Poté, co odmítl post ředitele Československého rozhlasu, nastoupil do Lidových novin. V důchodu je od roku 1993, dodnes ale pracuje jako stálý spolupracovník zpravodajství České televize a internetového portálu ČT24. Petránek je nejenom novinář, ale také textař a básník. Jeho brilantní postřehy, přehled a vtip obdivují dodnes čtenáři např. na Blogu ČT 24. „Mým cílem je přijít k lidem a říct jim, co je důležité,“ říká Petránek.

Od roku 1969 je až dosud člen skupiny Šanson – věc veřejná, kde pro R. Pellara, M. Jíru, L. Hermanovou, A. Havlíčkovou, J. Faltýnka, M. Balejovou, T. Duchkovou a F. Sychru napsal řadu šansonových textů.

Od posluchačů Českého rozhlasu i čtenářů Deníku získal v roce 2013 hlasováním v sedmnáctém ročníku celostátní ankety cenu Šarmantní osobnost roku. Za rok 2012 obdržel novinářskou cenu Nadace ČLF K. H. Borovského Čestnou cenu Opus Vitae za ryzí novinařinu, obdivuhodný rozhled a životní nezmarství. Karel Pacner napsal o životě Jana Petránka knížku s názvem Lidé v mé paměti.

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Jaroslav Kubička

31. 01. 1997
Bez obrázku

Miloslav Mikota

12. 03. 1997
Bez obrázku

Miloš Sádlo

03. 04. 1997
Login