Dagmar Hazdrová
hlasatelka
Paní Hazdrová, narozena 20. 12. 1933 v Chrudimi je dlouholetou obyvatelkou Žižkova. Absolvovala reálku v Chrudimi a Státní jazykovou školu v Praze. V letech 1961-1969 byla hlasatelkou celostátní rozhlasové stanice Hradec Králové, a po vítězství v hlasatelské soutěži, na třetinu úvazku také externí hlasatelkou vysílání v Praze.
Při srpnové okupaci v roce 1968 byla jedním z hlasů, které mohli posluchači v těchto vypjatých dnech z přijímačů slyšet, od noci 21. srpna seděla za mikrofonem bez vystřídání 62 hodin. Královohradecké vysílání pokračovalo díky vlnám a vysílací frekvenci poskytnutých mnichovskou Svobodnou Evropou.
Po kádrových prověrkách po srpnu 68 musela z Českého rozhlasu odejít a dlouho byla za své postoje perzekvována. První dva roky marně sháněla jakoukoli manuální práci, pod cizím jménem za honorář rozepisovala texty, překládala technickou dokumentaci, pracovala jako myčka nádobí, uklízečka a sanitářka. Po roce 1989 moderovala první tři Všesokolské slety na Strahově, začala opět spolupracovat s pražským rozhlasem i s Českou televizí, kde přes dvacet let četla komentáře k zahraničním přírodním snímkům, namlouvala portréty slavných osobností, i naučné a vzdělávací cykly.
Její hlas slyší cestující v pražských tramvajích i autobusech, na více než čtyřech tisících zastávkách po celé Praze, autobusových stanicích v Beskydech, Jeseníkách, v Ústí nad Labem. Natočila také ozvučení trolejbusů tramvají v Liberci a Jablonci nad Nisou. Svůj hlas propůjčila i hlášením pro nevidomé na českých poštách a v některých kulturních institucích.
V prosinci 2018 oslavila paní Dagmar Hazdrová své významné životní jubileum (85 let). Tato výjimečná událost je příležitostí k ocenění jejího celoživotního přínosu v boji za svobodu slova a práci pro společnost zápisem do Knihy cti městské části Prahy 3.