Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Bohdan Pivoňka

farář Českobratrské církve evangelické

kniha_cti_Pivoňka2. července 1940, Nové Město na Moravě

Bohdan Pivoňka se narodil na Vysočině rodičům Lýdii a Františku Pivoňkovým. K víře jej přivedli právě rodiče, kteří sloužili v Armádě spásy jako vysocí důstojníci. Tatínek byl v závěru služby podplukovník, maminka major.

Po vystudování jedenáctileté střední školy, v roce 1957, se rozhodl být stejně jako jeho rodiče evangelickým knězem. Studoval na Komenského evangelické bohoslovecké fakultě v Praze. Vysvěcen na evangelického duchovního, vikáře a posléze faráře Českobratrské církve evangelické byl v roce 1962. Základní vojenskou službu si odbyl v Pardubicích a Benešově. Do civilu se vrátil coby svobodník.

Nejdříve pracoval jako závozník u Poštovní novinové služby. V roce 1965 se mu podařilo v rámci doplňování kvalifikace rozšířit své bohoslovecké vědomosti na Ekumenickém Institutu Chatteau de Bossey ve Švýcarsku. V témže roce začal svou profesionální službu coby vikář sboru Českobratrské církve evangelické ve Kšelích na okrese Kolín. Zde působil až do roku 1968. Tady také zakládá rodinu se svou ženou Janou, zdravotní sestrou. Ještě ve Kšelích se jim narodil syn Petr. Později k nim přibyla ještě Magdalena a Jan.

V osmadvaceti letech byl v roce 1969 sborem Českobratrské církve evangelické vyslán do obce Svratouch. Od září roku 1989 až do listopadu 1998 pak byl farářem ve sboru na Praze 3. Po revoluci byl pověřen organizací duchovenské služby v nápravných zařízeních při MS ČR. V roce 1994 bylo založeno občanské sdružení Vězeňská duchovenská péče (VDP).

Službu duchovních ve věznicích odstartovala změna politického systému v roce 1989. Na základě dohody státních institucí s představiteli církví vznikly seznamy duchovních, jimž byl povolen vstup do zařízení v rámci dobrovolné duchovní činnosti. Pivoňka, signatář Charty 77, byl jedním z prvních, kteří začali působit ve věznicích krátce po sametové revoluci.

Do služby hlavního kaplana Vězeňské služby ČR byl uveden 17. května 2002 se souhlasem České biskupské konference a Ekumenické rady církví v ČR v evangelickém chrámu Páně v Praze na Vinohradech, za účasti předsedy ČBK arcibiskupa Mons. Jana Graubnera, předsedy ERC biskupa Mgr. Vladislava Volného, generální ředitelky VS ČR Mgr. Kamily Meclové, předsedkyně VDP Renaty Balcarové a dalších zástupců státní správy a ekumenické veřejnosti.

Od 1. ledna 2010 ho ve funkci hlavního kaplana Vězeňské duchovní služby vystřídala Mgr. Květoslava Jakubalová. Pivoňka dál působil na generálním ředitelství na částečný úvazek a jako zástupce hlavního kaplana – koordinátor. Svou poctivou prací se za více než dvacet let služby pro vězeňství natrvalo zapsal do moderní historie českého vězeňství.

Vždy měl velmi rád vážnou hudbu a uměleckou fotografii. Sám skládal duchovní písně pro mládež (zpěvník Svítá), nepohrdl však ani ragtimem nebo dobrým jazzem.

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Alena Šeredová

23. 04. 1999
Bez obrázku

Miroslav Moravec

07. 05. 1999
Bez obrázku

Vilém Fleischhans

23. 07. 1999
Login