Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Dotazy radnímu - Mgr. Ondřej Rut

Zodpovězeno 10. 02. 2026  | zasláno 10. 02. 2026  | Róbert Ragančík

Pokuta za parkování pro residenty - ulice Nad Ohradou

Dobrý den, obracím se na Vás jako rezident městské části Praha 3 v souvislosti s pokutou za parkování v ulici Nad Ohradou ze dne 04.01.2026 kdy jsem bohužel zaparkoval na místě kde je zákaz zastavení z důvodu, že jsem v okruhu 1 km od svého bydliště v ten den nenašel volné parkovací místo. Pokutu jsem uhradil dnes 10.02.2026 na základě Výzvy provozovateli vozidla k uhrazení určené částky ze dne 15.01.2026. Tímto bych chtěl poukázat na dlouhodobý nedostatek parkovacích míst v této lokalitě. Přestože máme v rámci rodiny řádně uhrazenou rezidenční parkovací kartu, opakovaně se potýkáme s problémem zaparkovat v místě bydliště. Automobil přitom využíváme téměř denně. Domnívám se, že současná situace je pro platící rezidenty nevyhovující. Namísto dalšího pokutování platících rezidentů by podle mého názoru bylo vhodné zaměřit se na systémové řešení, například rozšíření parkovacích kapacit nebo účinnější omezení vjezdu a parkování nerezidentů. Děkuji za zvážení této připomínky a za informace o případných plánovaných opatřeních. S pozdravem Róbert Ragančík Nad Ohradou 2635/11 130 00

Odpověď radního, 10. 02. 2026

Dobrý den, pane Ragančíku, problém nedostatku parkovacích míst je bohužel způsoben vysokou mírou automobilizace ve srovnání s jinými evropskými městy. Počet aut setrvale stoupá a Praha bohužel není schopná na to odpovídat vyšší mírou regulace automobilové dopravy. Místa na ulicích je nedostatek a poskytuje se v důsledku inflace za stále méně a méně peněz. Stávající koalice na magistrátu (Piráti a SPOLU) se bohužel nedokázala dohodnout na změně pravidel zón placeného stání a zvýšení cen. Řešení bohužel nespočívá v navyšování parkovacích míst. Pro stavbu nových garáží nemá město ani městská část žádné pozemky a ekonomická nákladnost takových staveb je navíc tak vysoká, že řešení je mimo rozpočtové možnosti města a MČ. Na Praze 3 je asi 14 000 parkovacích míst v ulicích, přitom stavba jednoho parkovacího místa v garážích vyjde z praxe podle typu projektu na 1 - 3 miliony korun. Aby byl efekt viditelný a znatelný, museli bychom postavit alespoň 1000 parkovaích míst, což by nás stálo 1 - 3 miliardy korun. Roční objem investičních výdajů MČ je přitom kolem 500 mil. Kč a zahrnuje veškeré výdaje do obnovy a rozvoje školských zařízení, péči o veřejný prostor, obnovu a rozvoj sociálních služeb apod. Výnosy z parkovného jsou pro MČ asi kolem 20 mil. Kč ročně. MČ Praha 3 přitom nedávno investovala přes 200 mil Kč do rekonstrukce hromadných garáží na Vinohradské 114 a čekají nás další investice v řádech vysokých desítek milionů do obnovy a rekonstrukce zastaralých stávajících garážových objektů. Co se týče návrhu na omezení parkování nerezidentů, ze statistik pořizovaných ze sledovacích vozidel TSK vyplývá, že nerezidentů v modrých zónách parkuje max. 5-10%. Jejich další omezování by tedy také mnohé nepřineslo a potřebujeme zároveň zajistit obluhu území pro řemeslníky, návštěvy rezidentů, zásobování apod. Děkuji za pochopení, s pozdravem, Ondřej Rut

Máte jiný dotaz na radního?

Pokud jste v dotazech nenalezli žádnou otázku na téma, které Vás trápí či zajímá, neváhejte zaslat Váš vlastní dotaz.

Jak to funguje?

Zaslat nový dotaz
Login