Veronika Polášková: Hledání bydlení je teď nadlidský úkol
Na pozici romského poradce pomáhá už půl roku nejpočetnější zdejší minoritě řešit její starosti. Momentálně jsou to zejména komplikace souvisící s ubytováním.
Odkud jste přišla na úřad Prahy 3?
Už při studiu jsem téměř tři roky působila na oddělení sociálně-právní ochrany dětí magistrátu v Ústí nad Labem. Poté jsem pracovala v dětské adiktologické ambulanci a také u Probační a mediační služby ČR.
Zúročila jste tu předchozí zkušenosti?
Rozhodně. Dokonce mám pocit, že bez nich bych na této pozici nemohla vůbec pracovat. Jako sociální pracovník OSPOD jsem se mnohdy setkala s neobvyklými situacemi a troufám si říct, že ty mě připravily na všechno. V předchozích zaměstnáních tvořili Romky a Romové velkou část klientely, takže pro mě tahle pozice není až takovou změnou.
Jaké požadavky řešíte nejčastěji?
V současné době je to rozhodně bydlení. V době pandemie se mnoha hoteliérům vyplatilo pronajímat pokoje dlouhodobě, takže fungovaly v podstatě jako ubytovny. Nyní, když se cestovní ruch vrací do běžného režimu, hotely ukončují ubytovaným smlouvy a v kombinaci se situací na Ukrajině je teď hledání bydlení nadlidský úkol.
Co je na vaší práci nejtěžší?
Často se setkávám s tím, že klienti mají určitá očekávání, ale ne vždy je v mých silách je splnit. Můžu jim poskytnout poradenství, pomoc při řešení jejich obtížné životní situace, ale je těžké jim vysvětlit, že oni sami musí převzít zodpovědnost za své kroky a nést jejich důsledky.
Co vás v poslední době v zaměstnání potěšilo?
Zrovna minulý týden se mi podařilo najít bydlení pro jednu klientku s dětmi a volala mi její maminka, která mi moc děkovala, protože už ztrácela naději, že si dcera najde bydlení. Každá taková zpětná vazba od klientů, kterým jsem mohla pomoci, mě vždycky moc těší.
Uvedete nějaký zajímavý případ, který jste řešila?
Nejzajímavějším a nejbizarnějším případem zároveň je pro mě právě výše zmiňované hromadné vystěhovávání klientů z ubytovacích zařízení. Jedno takové máme i na Praze 3 a musím říct, že práce s klienty, kterým „prostě jen není prodloužena smlouva“ a ocitnou se ze dne na den „na ulici“ bez ohledu na jejich věk či zdravotní stav, je vážně náročná.
Chystáte nějaké novinky?
V rámci spolupráce s organizací Slovo 21, která je jedním z partnerů projektu podpory romské menšiny na Praze 3, plánujeme na prosinec zajímavou kulturní akci. Měla by proběhnout v Paláci Akropolis. Také mě čeká stěhování. Klienti mě najdou i nadále v Seifertově 51, ale ze čtvrtého patra se přesunu do druhého, abych byla blíže ostatním kolegyním z oddělení prevence a metodické podpory. Další informace o mě najdete na adrese 1url.cz/FrzeR.