Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Romské komunitě na Trojce pomáhá nová poradkyně

Na úřadu městské části Praha 3 mohou romští obyvatelé využít služeb nové poradkyně při řešení bydlení, školy, sociálních dávek a dalších životních situací.

Na úřadu třetí městské části působí od loňského listopadu poradkyně Veronika Polášková, na kterou se obracejí romští obyvatelé. „Zájemcům jsem připravená poradit a pomoci při zajištění sociálních dávek, řešení bydlení, doprovodu na jednání na úřadech. Také poskytuji podporu při školní docházce dětí a třeba i při zápisech do škol,“ popisuje náplň své práce Veronika Polášková. Vedle toho je nápomocná při vyplňování formulářů, žádostí nebo návrhů k soudním jednáním.

Pozice romské poradkyně vznikla v rámci projektu Podpora romské menšiny na území městské části Praha 3. „Jeho cílem je sledovat vývoj situace romské menšiny, identifikovat potřeby i rizika ohrožující životní úroveň této skupiny a zároveň vyhledávat možnosti její podpory,“ vysvětluje místostarosta Prahy 3 pro sociální záležitosti Ondřej Rut. Důležitou roli při tom hraje nově ustanovená pracovní skupina, jejímiž členy jsou zaměstnanci odboru sociálních věcí městské části, zástupci partnerských organizací Slovo 21 a R-Mosty, krajský koordinátor pro romské záležitosti a zástupci Romea, Romodrom, RomanoNet nebo ZŠ Cimburkova působících na území třetí městské části.

„Praha 3 je v projektech sociálního začleňování už mnoho let nadstandardně aktivní a je nám ctí, že nás opět přizvala ke spolupráci,“ říká k partnerství v projektu ředitel organizace R-Mosty Jakub Čihák a dodává: „Naší ambicí je předat radnici to vyzkoušené a užitečné z nástrojů klasických pomáhajících profesí, neboť stále existuje velká část Romů, kteří žijí v obtížných podmínkách a potýkají se s řadou překážek na cestě k seberealizaci a důstojným životním podmínkám.“ Ze spolupráce na projektu má radost i ředitelka organizace Slovo 21 Jelena Silajdžić: "V oblasti romské inkluze působíme už více než 20 let a doufáme, že naše zkušenosti budou pro MČ Praha 3 přínosné. Spolupráce bude spočívat především v předání zkušeností romské poradkyni, ale také v aktivizaci mladých Romů a organizaci dvoudenního kulturního programu na Praze 3, který proběhne koncem září tohoto roku.“

Vzniklá platforma napomáhá romské poradkyni identifikovat aktuální problémy v romské komunitě, navrhuje možnosti řešení situace romské menšiny a pomáhá jí s koordinací jednotlivých akcí a aktivit v rámci projektu. „Projekt je komplexním a provázaným souborem aktivit, v jehož centru je romská poradkyně, která může při své práci využívat jak znalosti prostředí úřadu, tak neziskových organizací, s nimiž úzce spolupracuje. Aby mohla svou činnost realizovat co nejúspěšněji, je projekt také zaměřen na rozšíření jejích obzorů ve formě stáží u partnerů nebo v zahraničí. V neposlední řadě projekt cílí aktivitami přímo na podporu romské menšiny ve formě vzdělávacích workshopů a na širokou veřejnost v podobě kulturních akcí, aby přiblížil romskou kulturu široké veřejnosti“ upřesňuje manažerka projektu Ivana Parobková.

„Celý projekt se mi zdá jako skvělý nápad a myslím, že jeho realizace určitě významně přispěje k podpoře romské komunity na území, kde jsou právě Romové nejpočetněji zastoupenou národnostní menšinou. Myslím, že inkluze Romů je velice aktuální téma, a že je důležité se mu věnovat,“ věří Polášková. 

Projekt je podpořen grantem z Norských fondů 2014—2021.

Videozáznam z tiskové konference

Facebook romské poradkyně

Výpis všech článků

Další zprávy

Tesco1

Hlasujte pro nejprospěšnější projekt

04. 02. 2022
íčko Jeseniova

Výstava soutěžních návrhů na školku v Jeseniově

04. 02. 2022
projektil Stránka 2a

Dům sociálních služeb dostane styl činžovní vily

17. 02. 2022
Další zprávy
Login