Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Znáte brouky z Trojky?

Až vyrazíte na procházku, dívejte se pozorně kolem sebe. Třeba objevíte některého ze zajímavých brouků, kteří jsou tady doma. Květen je k pozorování ideální.  

Brouci představují druhově nejpočetnější hmyz. Vždycky se dokázali přizpůsobit nejrůznějším životním podmínkám, takže jsou běžní i v městských aglomeracích. Platí to také pro Prahu, která je na rozmanité biotopy bohatá.

Na Trojce sice divokou přírodu nenajdete, zajímavé lokality s pestrou skladbou brouků tu ale jsou. Patří mezi ně vrch Vítkov, les Krejcárek, Olšanské hřbitovy, parky Parukářka a Židovské pece, ale i spousta zahrad, vnitrobloků a stromořadí. Například Vítkov je domovem vzácného nosorožíka kapucínka, který je tu k vidění od jara až do pozdního léta. Má nádhernou kaštanově hnědou až černohnědou barvu. Samec je vybavený rohem a může měřit až čtyři centimetry. Vyskytuje se roztroušeně na místech s dostatkem trouchnivého dřeva, jako jsou staré stromy, ale také hromady starých pilin nebo komposty s listím. V České republice je na seznamu ohrožených druhů.

Střevlík vrásčitý může narůst až do čtyř centimetrů. Je černý s fialovo-modravým třpytivým povrchem. Jméno získal díky vráskám, které zdobí jeho krovky. Přes den se ukrývá pod kameny, v listí nebo v mechu, v noci se z něj ale stává dravec. Výjimečně se vydá na lov i během dne, za kořistí leze dokonce na stromy. Žije převážně v lesích, často ale také v parcích. Setkáte se s ním například na Krejcárku, budete ale muset vyrazit v noci s baterkou.

Nevelký krasec lipový má krásné zbarvení, které je značně variabilní. Nejčastější základní tón je kovově zelená, přecházející na okrajích krovek a štítu do odstínů oranžové až červené. Tento krasec má rád okraje lesů, parky, aleje, ale i jednotlivé stromy – podle svého jména hlavně lípy. Pokud po něm budete pátrat, prohlédněte si podrobně kůru stromů. Jeho přítomnost prozradí drobné elipsovité otvory, jimiž se dospělý brouk prokousal na svět. Krasec patří mezi ohrožené druhy.

Tesařík Ropalopus femoratus (na hlavním snímku) je u nás poměrně vzácný, častější je jen ve středních Čechách a právě v Praze. Objevit ho můžete třeba na listech stromů na Parukářce. Hledejte černého centimetrového broučka s červenými částmi nožek.

Sdílet:

Miroslav Štochl

27. 04. 2022

Výpis všech článků

Další zprávy

279111215 1260794857660472 2550287993369002984 n

V červnu můžete diskutovat o budoucnosti metropole

02. 05. 2022
DOD Zizkov 20220430 02a

Vozovna Žižkov oslavila 110 let

02. 05. 2022
Infocentrum

V Infocentru na Jiřáku je nové podací místo

02. 05. 2022
Další zprávy
Login