Změna zákona o sociálně - právní ochraně dětí
Od 1. 1. 2013 vstoupil v platnost zákon č. 401/2012, kterým se mění zákon č. 359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně dětí ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.
Významné změny v činnosti orgánů sociálně - právní ochrany spočívají v oblasti stanovení závazných postupů v jejich činnosti, zejména využívání metod sociální práce či vyhodnocování situace dítěte a rodiny se zaměřením na identifikaci ohroženého dítěte. Součástí je i vypracování individuálního plánu ochrany dítěte či pořádání případových konferencí. Zavedením standardů kvality do každodenní práce při poskytování sociálně - právní ochrany dětem je nastaven rámec činností pro všechny, kteří v dané oblasti působí.
V oblasti pěstounské péče se jedná především o její profesionalizaci včetně sjednocení hmotného zabezpečení. Na návrh OSPOD může soud svěřit dítě do pěstounské péče na přechodnou dobu, tzv. profesionálním pěstounům na přechodnou dobu (osoby v evidenci). Zcela novým nástrojem je písemná dohoda o výkonu pěstounské péče, kterou budou upravena práva a povinnosti pěstounů dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Od ledna 2013 budou uzavírány dohody o výkonu pěstounské péče s osobami v evidenci a s osobami pečujícími, tedy pěstouny a poručníky. Každá pečující osoba bude Oddělením sociálně právní ochrany dětí MČ Praha 3 kontaktována a informována o dalším postupu. Zároveň budou pečující osoby postupně zvány na úřad a bude s nimi uzavírána dohoda o výkonu pěstounské péče.
Hlavním záměrem novely zákona je podpořit výchovu dětí v přirozeném prostředí, případně v náhradním rodinném prostředí a omezit umísťování dětí do ústavní péče.