Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Přeskočit na hlavní obsah

Zeleň v Olšanské ulici

Ozelenit Olšanskou ulici by měly stromy v mobilních kontejnerech, které zde plánuje rozmístit žižkovská radnice. K projektu, který by byl financován z 90 % z dotace Evropské unie a dotace státního rozpočtu, se mohou vyslovit i občané Prahy 3.

137551_57353_vizo_02_maly_bet_zl.jpg

Prostředí Olšanské ulice, která patří mezi nejfrekventovanější dopravní komunikace v Praze 3 a denně tu za pochůzkami po úřadech, na poštu nebo na polikliniku projde mnoho lidí, by mělo zlepšit osmaosmdesát květníků s akáty. Zazelenění ulice má za úkol zkvalitnit prostředí a také částečně přispět ke snížení imisí prachu a výfukových plynů z dopravy.

Ideálním řešením by zde bylo vysadit klasické stromořadí, tomu však brání skutečnost, že celá Olšanská je hustě protkána inženýrskými sítěmi. Jedinou možností jak dostat do Olšanské ulice stromy, je jejich výsadba do truhlíků. Umístění truhlíků by ale zde nemělo narazit na žádné technické problémy.  „Projekt instalace mobilní zeleně na Olšanské získal všechna souhlasná vyjádření dotčených orgánů – ať už se jedná o stanovisko magistrátu, technické správy komunikací, Národního památkového ústavu a dalších, a zejména všech správců sítí,“ vysvětluje vedoucí oddělení zeleně Jana Caldrová.

137568_57354_vizo_01.jpg

„Došlo by k optickému zúžení a zútulnění Olšanské ulice, která je navíc i dostatečně široká na to, aby zde truhlíky nebránily chodcům, průjezdu rodičů s kočárky, lidem na invalidním vozíku, ani případným zásahům hasičů a záchranářů,“ upřesňuje dále volbu lokality starostka Vladislava Hujová.

„Uvědomujeme si však, že umístění stromů do betonových květináčů je v souvislosti s negativní zkušeností z Prahy 5 sporné. Vyzývám proto veřejnost, aby se s radnicí podělila o svůj názor. Ten pak zohledníme při rozhodování o tom, jestli truhlíky se stromy skutečně na Olšanské ulici budou,“popisuje postup radnice zástupce starostky Ondřej Rut.


Kontejnery (88 ks) o rozměrech 250x120x110 cm by měly být umístěny na chodníku v bezpečné vzdálenosti od obrubníku silnice. Výsadba stromů je navržena tak, aby stromy nezakrývaly dopravní značení a signalizaci a aby též nedocházelo k zhoršení rozhledu řidičů na křižovatkách. Navíc dřeviny umístěné v blízkosti veřejného osvětlení budou podle projektu pravidelně ořezávány tak, aby nedocházelo k zastínění svítidel.

V případě umístění kontejnerů i výsadby stromů bude zachován průchozí profil chodníku (chodníky na Olšanské ulici jsou natolik široké, že průchodnost by dokonce minimálně dvojnásobně překračovala stanovenou normu 1,5 m). Bez problémů by měly projet i vozidla údržby. Nádoby jsou navrženy tak, aby nedocházelo ke splavování zeminy na vozovku ani na chodník a při jejich konstrukci se myslelo i na to, aby se s nimi dalo v případě potřeby rychle a bezproblémově manipulovat, např. při haváriích.

Pro výběr akátu jako vhodného stromu do mobilních květníků hovoří to, že jde o rychle rostoucí dřevinu, silně odolnou, nenáročnou na půdu, která dobře snáší řez a výborně se přesazuje. Navíc je to strom odolný vůči prachu, který se dobře přizpůsobuje městskému prostředí. Dobře snáší sucho i zasolení půdy. Jeho pyly navíc nepatří mezi významné alergeny. 


Náklady - projekt Olšanská - Instalace mobilní zeleně
celkové náklady projektu: 8 754 396 Kč
dotace z EU: 7 441 236 Kč
dotace ze státního rozpočtu: 437 719 Kč
spolufinancování MČ ve výši 875 441 Kč, tj. ve výši 10% celkových nákladů

každoroční péče o zeleň v nádobách: 209 520 Kč


Výzva:

Názory na umístění kontejnerů se zelení na Olšanské ulici zasílejte prosím na e-mailovou adresu: mobilnizelen@praha3.cz.

Výpis všech článků

Další zprávy

Bez obrázku

Parkovací zóny v Praze 3 budou o Vánocích zdarma

30. 11. 2012
Bez obrázku

Jesle v době vánočních prázdnin uzavřeny

30. 11. 2012
Bez obrázku

Úřad městské části bude na Silvestra uzavřen

03. 12. 2012
Další zprávy
Login