Výtvory mladých talentů ukazují školní prodejní výstavy
Některé místní školy prezentují tvorbu svých studentů v rámci prodejních výstav. Přesvědčila jsem se, že na nich pořídíte zajímavé kousky za skvělou cenu.
Pro moderně střiženou grafiku, obraz, keramické nádobí nebo stylovou dřevěnou hračku nemusíte chodit jenom do galerií nebo specializovaných obchodů. Originální výrobky jsou k dostání taky na předváděcích akcích místních škol a učilišť. Klauzurní práce studentů pravidelně vystavuje Střední a Vyšší odborná uměleckoprůmyslová škola (SUPŠ a VOŠUP), která sídlí na Žižkově náměstí. Zatím poslední přehlídka se konala koncem minulého roku a já jsem se vydala na její obhlídku.
Exponáty na mě čekaly nejenom v galerii, ale i v dalších prostorách budovy. Stěny chodeb zdobily nádherné obrazy. Překvapila mě jejich nízká cena. Všimli si i další příchozí, kteří si své úlovky zamluvili nebo rovnou koupili, takže rychle mizel jeden obraz za druhým. Jde o výtvory, které si jejich tvůrci neodnesli. Škola studentům jejich práce automaticky nabídne k odkoupení za cenu použitého materiálu, a pokud o ně autoři neprojeví zájem, zůstanou v jejím vlastnictví. Po několika letech je pak prodává, aby za ně pořídila plátna, barvy a jiné vybavení pro další studenty. Vedle maleb jsem mohla vybírat taky z pestré nabídky krásných dřevěných nebo látkových hraček. O kus dál byly ukázky propagační grafiky, například ručně vázané notýsky. Neprodejní výstavu klauzurních prací uspořádala řezbářská sekce. Tam mě nadchly modely věrně připomínající předlohy. Nejvíc mě ale zaujaly scénografické miniatury v horních patrech školy. „Přes léto čteme v ročníku stejnou knihu a začneme si připravovat plán, jakou scénu bychom chtěli ztvárnit. Ve škole pak máme necelých pět dní na to, abychom ji nakreslili a vytvořili její model,“ vysvětlila mi studentka třetího ročníku Gvenda Chochelová. Ta se stejně jako její spolužačky a spolužáci zaměřila podle zadání na výjevy z Bulgakovova románu Mistr a Markétka.
V prosinci byla k vidění taky výstava na středním odborném učilišti Martin v Chelčického ulici, které navštěvují žáci se speciálními vzdělávacími potřebami. Škola pořádá stejně jako SUPŠ podobné akce dvakrát do roka, ta druhá se koná obvykle na jaře. Výuka na žižkovské pobočce učňáku je zaměřená na keramiku a textilní tvorbu. Na výstavách si proto můžete prohlédnout a koupit nádobí, vázy, papuče, kabelky, prostírání, polštáře nebo třeba plédy. I v tomhle případě jdou vydělané peníze na další provoz školy. „Historicky už víme, o jaké výrobky je zájem. V zásadě to jsou ty, které nevznikají v řádu měsíců, ale spíš dnů nebo týdnů. Vzhledem k tomu, že všichni naši žáci mají kombinaci postižení, snažíme se o to, aby se na výrobcích pro prodejní výstavy učili především dobrý řemeslný základ a pochopili cestu díla od jeho vzniku až k zákazníkovi,“ upřesnil zástupce ředitelky školy Jan Pirgl. Většina nabízených exponátů se podle něj pokaždé bez problémů prodá.
Díla studentů pravidelně vystavuje i Vyšší odborná a střední umělecká škola Václava Hollara. „Pro výstavu vyhledáváme ty studenty, kteří jsou schopní vyplnit náš galerijní prostor. Někdy ho zaplní jeden student, většinou jich je ale víc. Veřejnost potom vždycky zveme na vernisáže. Aktuálně u nás probíhá výstava klauzurních prací, která je ale určená spíš pro přátele školy,“ říká ředitel Bohumír Gemrot.