Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Vozíčkáři s olympioniky prověřili cestování Prahou

Upozornit na nedostatky ve veřejné dopravě, které znepříjemňují hendikepovaným obyvatelům, seniorům či matkám s kočárky cestování v metropoli. To byl hlavní cíl happeningu Praha olympijská, Praha bariérová, který odstartoval v úterý 14. srpna pod žižkovským vysílačem. Na startu závodu, ve kterém nebylo důležité zvítězit, ale zúčastnit se, nastoupil vedle vozíčkářů také český olympionik Vavřinec Hradilek.

127369_51963_vozickari_MG_7270.jpg

Na trase, která vedla od Mahlerových sadů, přes náměstí Jiřího z Poděbrad a po Vinohradské třídě až na Václavské náměstí, se účastníkům postavily do cesty překážky třeba v podobě chybějícího výtahu do stanice metra Jiřího z Poděbrad nebo vysokých obrubníků lemujících nástupní ostrůvky tramvají.

„Hlavním cílem akce je upozornit na bariéry v této lokalitě, které jsou důvodem toho, že zatímco normální cestující se z náměstí Jiřího z Poděbrad na Václavské náměstí dostanou za čtyři minuty každou tramvají nebo každým metrem, na vozíku se tu nedá nastoupit ani do tramvaje ani do metra, takže nezbývá, než jít celou cestu pěšky,“ popsal smysl akce Erik Čipera z občanského sdružení Asistence, které happening organizovalo.

127352_51962_vozickari_MG_7227.jpg

Vyzkoušet si nástrahy cestování v invalidním vozíku po Praze 3 a 2 přišli v úterý dopoledne na Žižkov také paralympionik David Drahonínský nebo stříbrný medailista z Londýna Vavřinec Hradilek. Ten srovnal náročnost zhruba dvoukilometrové trasy s obtížemi olympijského finále na divoké vodě. „Pro mě je to na vozíku o hodně náročnější. Docela mě to i překvapilo, protože každá maličkost, každá nerovnost ten vozík rozhodí, a i když se ty přechody tváří bezbariérově, tak mnohdy to tak není. Věřím, že jsem to tak nějak zvládl, ale občas jsem měl opravdu problémy a pomoc byla nezbytná,“ uvedl v cíli recesistického závodu Hradilek.

Akce, které se zúčastnili kromě asi dvaceti vozíčkářů desítky dalších lidí, byla svolána přes sociální síť Facebook a její organizátoři už dnes plánují další pokračování.

 

 

Výpis všech článků

Další zprávy

Bez obrázku

Základní přehled změn v MHD

15. 08. 2012
radnice_005

Hledají se zájemci na pozici člena okrskové volební komise

21. 08. 2012
remedium_poradna

Dluhový labyrint – nové internetové stránky o dluzích (nejen) pro dlužníky

21. 08. 2012
Další zprávy
Login