Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Přeskočit na hlavní obsah

Ústav pro studium totalitních režimů zve na Den otevřených dveří

V pátek 19. června pořádá Ústav pro studium totalitních režimů ve své budově v Siwiecově ulici 2 v Praze 3 komentované prohlídky v rámci Dne otevřených dveří. Komentované prohlídky se konají od 14 do 17 hodin a zavedou zájemce na několik stanovišť, mezi něž patří například badatelna Archivu bezpečnostních složek, Knihovna Jána Langoše či lustrační pracoviště Archivu bezpečnostních složek.

270365_140461_USTR_planek_den_otevrenych_dveri_Siwiecova_19_6_2015.jpg

Kromě těchto prohlídek zve Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) především na závěrečný filmový večer s hudebním doprovodem, který proběhne od 18.30 hod. v garáži ÚSTR na adrese Siwiecova 2, Praha 3 a jímž bude provázet František Stárek Čuňas.

Program

ÚSTR, Siwiecova 2, Praha 3

14–17 hod.

Komentované prohlídky:

Ve 14, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00, 16:30, 17:00. Prohlídka začíná v badatelně ABS v přízemí.

Stanoviště:

 • Badatelna Archivu bezpečnostních složek
  Archiv bezpečnostních složek spravuje přes 17 000 běžných metrů archiválií, které se vztahují k období obou totalit. Díky ojediněle otevřené legislativě mají žadatelé v ČR neomezený přístup k dokumentům vzniklým činností bezpečnostních složek komunistického režimu, a archiv tak patří mezi badatelsky nejvyužívanější. Ve třech jeho badatelnách se ročně zaregistruje průměrně 1700 badatelů, kteří vykonají zhruba 4500 návštěv. Archiváři stručně seznámí zájemce s náplní své práce a představí publikace archivu, k nahlédnutí budou připraveny nejen ukázky zajímavých archiválií, ale také filmy z provenience SNB.
 • Knihovna Jána Langoše
  Knihovna spravuje a zpřístupňuje úzce profilovaný fond, který zahrnuje české i zahraniční publikace, tiskoviny, dokumenty a elektronické zdroje zaměřené na historii totalitních režimů na území České republiky a ve světě. Knihovna zahájila svou činnost v roce 2008. Své jméno nese po významném československém a slovenském politikovi a zakladateli Ústavu pamäti národa v Bratislavě Jánu Langošovi (1946–2006).
 • Lustrační pracoviště ABS
 • Ředitelna
 • Digitalizace
  Oddělení digitalizace převádí původní dokumenty do digitální podoby, v níž mohou být uchovávány pro digitální budoucnost i snadněji zpřístupněny odborným badatelům či veřejnosti. Vedle papírových předloh, které se skenují na knižních skenerech, je oddělení schopno digitalizovat fotografie, mikrofilmy, mikrofiše, magnetofonové kazety a další typy materiálu. Na oddělení se zpracovávají jak archiválie z Archivu bezpečnostních složek, tak jiné dokumenty průběžně získávané Ústavem, jako je například archiv českého či slovenského vysílání Rádia Vatikán v Římě. Za dobu své existence naskenovali pracovníci ÚSTRu více než 30 milionů jednotlivých stran dokumentů.
 • Vzdělávání – Dějepis v 21. století
  Vzdělávání tvoří podstatnou část činnosti Ústavu pro studium totalitních režimů. Jádro činnosti spočívá v seminářích pro učitele a vývoji nových vzdělávacích aplikací a forem. Aktivity oddělení jsou inspirovány zahraničními didaktickými koncepty.
 • Virtuální prohlídka Gulagu a Čechoslováci v gulagu
  Virtuální prohlídka Gulagu je výsledek šestiletého mapování opuštěných sovětských pracovních táborů na Sibiři. Bude spojena s prezentací badatelského výzkumu ÚSTR „Čechoslováci v Gulagu“, který dokumentuje represe proti československým občanům v Sovětském svazu.
 • Paměť národa
  Portál Paměť národa, který Ústav buduje společně s Českým rozhlasem a neziskovou organizací Post Bellum a dalšími partnery z ČR i ze zahraničí, patří dnes mezi největší veřejně přístupné sbírky pamětnických vzpomínek. Během Dne otevřených dveří krátce představí aktuální výsledky své práce - především ukázky audiovizuální dokumentace.

Více informací na: www.ustrcr.cz/cs/den-otevrenych-dveri-abs-a-ustr

Výpis všech článků

Další zprávy

vinohradska_tram2

Výluky tramvajové dopravy od 1. 7. do 8. 8. 2015

19. 06. 2015
IMG_3781

Efektivní úřad – tak se jmenoval právě úspěšně dokončený projekt ÚMČ Praha 3

23. 06. 2015
ohon_2

Studentky Gymnázia Na Pražačce zvítězily ve finále celostátní soutěže o energetice

25. 06. 2015
Další zprávy
Login