Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Streetwork jako prevence a včasné řešení drogových závislostí mladých lidí

Streetwork Beztíže — Žižkov je součástí Beztíže, specializovaného oddělení DDM Praha 3 — Ulita, která realizuje na Žižkově ještě nízkoprahový klub a působí také na Praze 2 a 10.

V rámci Streetworku Beztíže, naší terénní sociální práce s žižkovskou mládeží, se často pohybujeme na místech, kde poměrně bují obchod s drogami. Velká část mladých lidí má s drogami zkušenost. Jejich užívání často pozorují ve svém okolí, v horších případech přímo ve svých rodinách, nebo s drogami sami experimentují. Často mají o užívání a závislostech jen matnou představu a stávají se oběťmi dezinformací. Cílem naší práce je nabídnout důvěryhodné zdroje a upozornit mládež na rizika s návykovými látkami spojená. Do ulic také pravidelně vyrážíme s pracovníky služby Drop In pracujícími s drogovými uživateli. Cílem spolupráce je představit a destigmatizovat služby tohoto typu mladým lidem, kteří se je i v obtížných situacích často bojí využívat.

Důležitost spolupráce s návaznými službami dokládá příběh Petra. Ten začal ve svých 16 letech kvůli komplikované rodinné situaci trávit volný čas mimo domov a dostal se do skupiny, která ho přivedla k experimentům s pervitinem a následné silné závislosti. Z počátku se nám svěřoval jen výjimečně a museli jsme si dlouho získávat jeho důvěru, po čase se ale s naší podporou rozhodl situaci řešit. Společně jsme navštívili službu Sananim, jež pracuje s uživateli návykových látek a pomáhá jim se závislosti zbavit, a na Petrovo přání jsme byli přítomni i u rozhovoru s terapeutem. Petr do Sananimu následně pravidelně docházel a konzultace s terapeuty u něj výrazně podpořily proces odvykání. V kontaktu zůstáváme i nadále, Petr reflektuje, že mu náš doprovod velmi pomohl, říct si o pomoc sám by nedokázal. Se závislostí stále bojuje, díky nám je ale na dobré cestě a o trochu blíž vyléčení. Práci se závislostmi považujeme za zásadní, snižování konzumace drog a oslabení obchodu s nimi vedou k nižší kriminalitě a větší bezpečnosti v lokalitě.

Streetwork Beztíže — Žižkov je součástí Beztíže, specializovaného oddělení DDM Praha 3 — Ulita, která realizuje na Žižkově ještě nízkoprahový klub a působí také na Praze 2 a 10. Kromě rozvojových aktivit poskytuje poradenství, odborný sociální servis a klade důraz na prevenci rizikových jevů. Pracovnice a pracovníci jsou mladým lidem oporou v obtížných i každodenních životních situacích — při hledání práce, bydlení, v kontaktu s potřebnými institucemi.

Sdílet:

Matouš Knapp, Beztíže, specializované oddělení DDM Praha 3 — Ulita

22. 12. 2021

Výpis všech článků

Další zprávy

TZ-Vodní prvek pod legendárními žižkovskými schody bude

Vodní prvek pod legendárními žižkovskými schody bude provokativní i pokorný zároveň. Navrhne jej Adam Kovalčík ​

05. 01. 2022
tříkrálová-sbírka-2022-01-07 0498

Tři králové koledovali na žižkovské radnici

07. 01. 2022
IMG 6869

Vánoční stromky se promění v mobiliář dětského hřiště

12. 01. 2022
Další zprávy
Login