Miroslav Bárta: Chci se zaměřit na udržitelnost a školství
Novým senátorem pro Prahu 2 a 3 se stal egyptolog Miroslav Bárta. Kancelář si plánuje zařídit v domě Radost na Churchillově náměstí.
Čemu se věnujete právě teď?
Abych mohl začít naplňovat své vize a program, je zapotřebí udělat celou řadu kroků. Prakticky hned po oznámení výsledků voleb jsem se sešel s předsedou senátorského klubu STAN, začal jsem si organizovat schůzky v Senátu a sestavovat tým. Stejně tak jsem si naplánoval setkání s představiteli Prahy 2 a 3, protože chci od začátku naplňovat myšlenku propojení Senátu s mým volebním obvodem.
Jaký vztah máte k Praze 3?
S Trojkou mě pojí některé mé pracovní aktivity na Univerzitě Karlově, ale taky vzpomínky na studentská léta. Hodně času jsme tehdy trávili v hospodě U Vystřelenýho oka, kam jsem několikrát zavítal i během senátní kampaně. Bylo pro mě milým zjištěním, že se tam za těch víc než 30 let prakticky nic nezměnilo a genius loci zůstává. Rád mám taky Parukářku a moc se těším na zrekonstruované náměstí Jiřího z Poděbrad. Praha 2 a 3 jsou pro mě obvody, kde současné dění a rozhodovací procesy budou mít do značné míry vliv na vývoj celé Prahy.
V Senátu se chcete věnovat základnímu a střednímu školství. Čemu konkrétně?
Zopakuju to, co jsem říkal už během kampaně. Pravomoci a možnosti senátora nejsou tak velké, aby mohl vyřešit konkrétní problémy. Jeho možnosti jasně definuje Ústava. Má vize je založená především na propojování, hledání synergií a nastolování témat. Uvědomuju si přitom, že základní a střední školství je klíčové pro naši budoucnost a kvalitu naší demokracie. Především musíme zajistit dostatečné kapacity. V tom budu rád nápomocný politikům z Prahy 2 a 3, kteří jsou v téhle oblasti hodně aktivní.
A co vzdělávací systém jako celek?
Celý školský systém je zralý na reformu. Ve výuce musíme upustit od zastaralé formy pouhého memorování dat a přejít na systém, který naše děti naučí správně se ptát, vyhodnocovat informace a pohybovat se v moderním světě. To je téma, o kterém chci mluvit hodně nahlas a hledat pro ně podobně smýšlející lidi.
Jako svou další prioritu vnímáte udržitelnost. S ní souvisí i vaše výstava Civilizace a udržitelnost, která teď putuje po Česku. Co chcete jejím prostřednictvím sdělit?
Naše výstava upozorňuje na fakt, že jsme první civilizací v historii, která nedokáže to, co vyrobí, vrátit zpátky do přírody nebo recyklovat. A že je to obrovský problém, který nám pomalu přerůstá přes hlavu. Přitom ale máme oproti minulým civilizacím mnoho výhod, které ony neměly. Například existují technologie, které nám můžou pomoct s recyklací, se zpracováním přírodních materiálů a získáváním takzvané čisté energie. Musíme je ale chtít a umět využít. To je zásadní poselství naší výstavy i mě jako senátora.