Radní Prahy 3 vyvěsili na radnici romskou vlajku
K uctění památky zavražděných Romů v koncentračním táboře v Osvětimi vyvěsila Žižkovská radnice romskou vlajku.
Ve středu 2. srpna si připomněli radní Prahy 3 79 let od zavraždění téměř 3000 Romů v koncentračním táboře v Osvětimi. Radní Pavel Křeček, Pavel Dobeš, Jan Bartko, Filip Málek a Ondřej Rut proto vyvěsili na Žižkovské radnici romskou vlajku.
"Vyvěšením romské vlajky na radnici Prahy 3 jsme si připomněli památku obětí romského holokaustu. Už včera jsem měl tu čest promluvit na vernisáži výstavy “Genocida Romů v době druhé světové války”, kterou nám do KC Vozovna zapůjčilo Muzeum romské kultury, státní příspěvková organizace.
Počet obětí romského holokaustu nelze přesně určit, historici ho odhadují mezi 300 a 500 tisíci. Mnohé z těchto obětí prošly neblaze známým vyhlazovacím táborem Osvětim-Březinka, kde bylo v noci z 2. na 3. srpna roku 1944 zavražděno takřka 3 000 romských vězňů. Nikdy nesmíme zapomenout na hrůzy, které Romové zažili během druhé světové války. Společně se musíme postavit proti rasismu, xenofobii a nenávisti a pracovat na vytváření společnosti, kde se každý člověk cítí uznáván a respektován", říká radní pro kulturu Prahy 3 Pavel Křeček.
K tomu se připoujuje svým výrokem i radní Prahy 3 Ondřej Rut: "2. srpen je Památný den romského holokaustu. Na den přesně před 79 lety nacisté v Osvětimi zavraždili kolem tří tisíc Romů. Porajmos, neboli romský holokaust, ale vzal život statisícům dalších Romů. Rasismus, předsudky a strkání všech do jednoho pytle v nás pořád zůstávají. Romové jsou znevýhodňovaní v přístupu ke vzdělání, diskriminovaní v oblasti bydlení a na trhu práce. I proto je třeba si připomínat, kam až společnost často zaklínající se slušností a čistotou může zajít. Proto dneska na radnici visí romská vlajka".
Na Trojce nyní probíhá také řada akcí, které mají uctít památku romských obětí z dob 2. světové války. 1. srpna proběhla v KC Vozovna vernisáž výstavy „Genocida Romů v době 2. světové války“, kterou zapůjčilo Muzeum romské kultury, státní příspěvková organizace v Brně. V rámci vernisáže návštěvníky provedla výstavou paní ředitelka PhDr. Jana Horváthová a nachystán byl i hudební doprovod Jana Duždy. Přítomen byl i radní městské části Praha 3 Pavel Křeček. Výstavu je možné v KC Vozovna navštívit do 18. srpna 2023, vždy od pondělí do pátku v čase 13 až 17 hodin. Samotný komponovaný večer k uctění památky obětí romského holokaustu se uskuteční dnes na Náměstí Jiřího z Poděbrad před kostelem od 19:00 hodin.
Úvod večera „Leperiben – My nezapomínáme“ bude patřit scénickému vyprávění příběhů pamětníků, kterého se ujmou Pavlína Matiová a Michal Žolták z Divadelní skupiny ARA ART. O živý hudební doprovod se postará kapela Josefa Šenkiho spolu se zpěvačkami Natálii Kuchárovou, Sárou Marcinovou, Petrou Gelbart (USA), Marií Olahovou a pěveckým sborem Romano Balvaj. Na závěr programu proběhne čtení jmen obětí romského holokaustu z takzvané Knihy mrtvých, jehož se zúčastní romské i ne-romské osobnosti veřejného života. Akce jsou pořádány Městskou částí Praha 3 v rámci projektu „Podpora romské menšiny na území městské části Praha 3“ financovaného z Norských fondů v letech 2014 – 2021.