Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Procházka po bojišti tajné války

Na místa spojená s výsadkem Anthropoid na Praze 3 zavede příznivce audioprůvodce připravený městskou částí. Vznikl ve spolupráci s Tour Stories.

V parčíku na Ohradě se přesně v den 84. výročí aten tátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha sešla skupina zájemců o historii. Právě od 27. května je v provozu audioprůvodce Po stopách Anthropoidu na Praze 3. Naleznete jej v aplikaci Tour Stories. Procházka má 12 zastavení, měří 3,3 kilometru a trvat by měla zhruba hodinu a čtvrt.

Většina zastavení procházky souvisí s byty a domy lidí, kteří pomáhali parašutistům. Trasu si v den spuštění aplikace mohla skupina zájemců projít pod vedením historika Zdeňka Špitálníka z Vojenského historického ústavu. „Vedle východní a západní fronty existovala také fronta skrytá, kde se bojovalo v naprostém utajení. A Praha 3 je jedním z míst, kde si o této tajné válce dodnes můžeme číst přímo v ulicích,“ říká historik Špitálník.

Atentát na Reinharda Heydricha nebyl jen odvážnou vojenskou operací. „Několik parašutistů přispělo svou odvahou k tomu, že Československo bylo po válce uznáno jako součást protinacistické koalice. Jsem rád, že prostřednictvím nové audioprocházky můžeme tento příběh připomínat přímo v ulicích Prahy 3, kde se odehrávala jeho důležitá část,“ tvrdí starosta Prahy 3 Michal Vronský.

Na Praze 3 byly do protinacistického odboje zapojeny desítky až stovky lidí, kteří riskovali životy své a také svých nejbližších. „Považuji za naši povinnost, abychom jako Praha 3 uchovávali památku a povědomí o těchto statečných lidech a jejich činech. Snažíme se to dělat i moderními způsoby, jako například právě audioprůvodcem,“ říká Pavel Křeček, radní pro kulturu Prahy 3.

Na procházce pod vedením historika Špitálníka vzbudilo největší zájem zastavení v Biskupcově ulici, kde za války žili Marie Moravcová, které parašutisté říkali “teta“, a také stratég odbojářů Jan Zelenka-Hajský. Přímo v bytech jejich rodin se členové Anthropoidu připravovali do akce proti Heydrichovi.

Zvlášť emotivně působí pasáž o Biskupcově ulici i v audioprůvodci. „Zelenka! Už nikam neutečeš. Otevři, nebo to vyhodíme do povětří“ ozývá se z aplikace hlas gestapáka.

Dramatizace příběhů pro Tour Stories se ujal soubor 3D Company z Žižkovského divadla Járy Cimrmana v režii Martina Vokouna. V této aplikaci již dříve městská část nabídla audioprůvodce o Janu Žižkovi a bitvě na Vítkově a také kvíz pro děti pod názvem Hrrr na ně!. O jedinečnostech naší čtvrti se zájemce dozví v průvodci Procházka Prahou 3.  

Sdílet:

Tomáš Menschik

20. 07. 2026