Praha 3 otevřela nejmodernější ekoškolu
Až žáci Základní a mateřské školy Chelčického nedaleko Olšanského náměstí na Žižkově zasednou za dva dny do školních lavic v nově zrekonstruované budově, zapnou na vyučování školní dataprojektor, nebo rozsvítí světlo ve třídách, možná si ani neuvědomí, že víc než třetinu energie, kterou spotřebuje toto zařízení, vyrobí v tomto školním roce sluneční energie.
Jejich škola totiž po rozsáhlé rekonstrukci, která probíhala o loňských a letošních prázdninách a částečně i za provozu v minulém školním roce, splňuje nejmodernější pravidla energeticky úsporné budovy.
Čtyři navzájem propojené pavilony ZŠ Chelčického byly kompletně zrekonstruovány a zatepleny tak, aby vyhovovaly nejmodernějším energetickým auditům. Na plochou střechu budovy byla instalována fotovoltaická elektrárna s výkonem 21 kWp, která pokryje podle předpokladů projektanta více než třetinu energetické spotřeby budovy. Objekt byl kompletně zateplen, v rámci rekonstrukce bylo 352 dosluhujících oken a 14 energeticky nevyhovujících dveří nebo dveřních sestav vyměněno za moderní plastové sestavy se špičkovými izolačními vlastnostmi.
„Základní škola Chelčického je prototypem školní budovy pro třetí tisíciletí. Nejde jen o to, že rekonstrukce významně sníží provozní náklady tohoto školního zařízení. Důležitý je také příklad pro žáky, návštěva školy je pro ně sama o sobě návodem k šetrnému chování k životnímu prostředí,“ uvedl zástupce starosty pro školství Jiří Matušek.
Vedle samotné budovy se úprav dočkalo také okolí základní školy. Terasa před budovou B, která sloužila ke hrám dětí z družin, byla rovněž rekonstruována. Betonový povrch byl nahrazen barevným gumovým, na který budou ještě nakresleny herní prvky.
Zároveň se vstupem do objektu byla upravena i přístupová cesta v celé délce školy a okolní plochy jsou nově zatravněny. Škola byla navíc vybavena novou hromosvodnou soustavou.
Celkové náklady na rekonstrukci činily cca 85 milionů korun. Z toho 22 milionů poskytl Magistrát hl. města Prahy a 18 milionů bylo čerpáno ze strukturálních fondů EU. Stavbu prováděla firma BAU Plus, a.s. podle projektu atelieru RP servis, s.r.o..