Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Pomoc seniorce ve finanční tísni

Na ombudsmanku se telefonicky obrátila čtyřiaosmdesátiletá seniorka z Prahy 3. Protože má potíže s pohybem, požádala o návštěvu v bytě. Během ní uvedla, že se potýká s několika problémy. V poslední době u ní došlo ke zhoršení zdravotního stavu, především mobility, a k částečné ztrátě soběstačnosti. Doposud jí vypomáhala sousedka, která ale přes léto odjíždí na chatu. Seniorka je vdova, jediná dcera před lety tragicky zemřela. Osmasedmdesátiletá sestra žije trvale mimo Prahu.

Ženě jsme nabídli možnost zavedení pečovatelské služby, což s pláčem odmítla kvůli nedostatku finančních prostředků. Poukázala na to, že má nízký starobní důchod. Dlouhá léta nepracovala, protože pečovala o manžela a dítě. Příjem jí nyní vystačí sotva na úhradu nákladů na bydlení. Obývá byt 3+1 v domě soukromého majitele. Potom, co jsme ho na její žádost kontaktovali, nabídl ženě možnost přestěhování do menšího bytu, což následně taky obstaral.

Současně jsme požádali o příspěvek na bydlení a příspěvek na péči, ze kterého bude seniorka hradit pečovatelskou službu. Během přechodné doby jí bezplatně vypomůže dobrovolník. Pro usnadnění pohybu jsme jí zajistili chodítko a pro celodenní kontrolu připojení k systému tísňového volání.

Vzhledem k tomu, že seniorku tížil vysoký nedoplatek při vyúčtování služeb, sepsali jsme s majitelem domu splátkovou dohodu na částky, které nebudou výrazně zatěžovat její rozpočet.

Zdeňka Hošková —ombudsman pro seniory, T: 222 116 451, 725 845 465, hoskova.zdenka@praha3.cz 

K dispozici je každý čtvrtek d 11.00 do 14.00 v Infocentru Praha 3, Milešovská 1., a každé úterý od 11.00 do 14.00 na ÚMČ Praha 3, Seifertova 51, 2. patro, kancelář č. 205. Stále platí možnost návštěvy v domácnosti po předchozí telefonické domluvě na čísle 222 116 451.

Výpis všech článků

Další zprávy

Viktor Černický (CZ) PRIMA1

Festival Tanec Praha zamíří i do Ponce

12. 06. 2023
oblibeny-obchod-thumb

Velká letní soutěž 2023: Nominujte oblíbený obchod

12. 06. 2023
1

Volejbalový zápas mezi koalicí a opozicí městské části Praha 3

12. 06. 2023
Další zprávy
Login