Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Starostka Hujová ocenila strážníka hrdinu

Pamětní stříbrnou minci a dárkový koš předala v pondělí 22. října na žižkovské radnici starostka Vladislava Hujová strážníkovi městské policie Janu Habadovi. Ocenila tak jeho duchapřítomný zákrok, při kterém ve stanici metra Jiřího z Poděbrad dopadl s nasazením vlastního života prchajícího zloděje.

Ojedinělým zásahem vyvrcholilo v polovině října pronásledování dvou mužů, kteří se vloupali do bytu na Praze 3. Poberty, snažící se zmizet v metru na náměstí Jiřího z Poděbrad, totiž přímo na nástupišti dostihl okrskář Jan Habada a jednomu z nich v útěku zabránil. Po krátké potyčce navíc oba muži spadli pod kola soupravy, která právě stála ve stanici.

„O tom jestli riskuju, jsem nepřemýšlel. Vypadalo to, že pachatel chce zaútočit na majitelku bytu, která mě na něj upozornila. Potřeba ji ochránit byla pro mě přednější, než rozumování o vlastním bezpečí. Když jsem ležel v kolejišti, uvědomil jsem si, že by se metro mohlo rozjet, ale co se všechno mohlo stát, mi došlo až večer,“ popsal okolnosti zásahu Jan Habada s tím, že na přemýšlení v podobných chvílích většinou nebývá moc času. „Pokud by se stalo něco podobného znovu, zachoval bych se stejně,“ dodal strážník, který po zákroku skončil s lehkými zraněními v nemocnici.

Policistovu pohotovou reakci ocenila i starostka třetí městské části Vladislava Hujová, která mu jako výraz uznání za jeho čin předala stříbrnou pamětní minci a dárkový koš. „U nás na Žižkově se děje leccos, ale tohle se tady ještě bohudík nestalo. V každém případě jsem velice ráda, že o bezpečnost na ulicích Prahy 3 se starají takto stateční lidé,“ uvedla starostka Hujová. Oficiálního uznání se Jan Habada dočkal nejen od žižkovské radnice, ale také od šéfa pražských strážníků Ludvíka Klemy, který mu za jeho čin předal hodinky.

„Kolega je okrskář, v jehož náplni práce není zajišťování tísňového volání, ale vykonává běžnou hlídkovou činnost. To znamená, že slouží jako jednočlenná hlídka a nemá nikoho, kdo by ho v takových případech jistil. O to víc si jeho jednání zaslouží uznání,“dodal strážníkův nadřízený a ředitel Městské policie na Praze 3 Dušan Machoň.

Výpis všech článků

Další policejní okénko

Sluzebna_MP3_3

Městští strážníci v Praze 3 mají novou služebnu

14. 11. 2012
Bez obrázku

Kurzy bezpečného chování a sebeobrany na Praze 3 zdarma

17. 12. 2012
Herny_010

Z heren v Praze 3 zmizelo 415 výherních automatů

29. 01. 2013
Login