Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Očkovat proti covidu-19 můžete nechat dítě od pěti let

Pro nezletilé od 5 do 11 let je nyní připravena třetinová dávka vakcíny Comirnaty (Pfizer/ BioNTech). Aplikují ji pediatři nebo očkovací centra.

Očkování proti covidu-19 představuje podle Ministerstva zdravotnictví nejúčinnější ochranu před nákazou a těžkým průběhem onemocnění. Děti sice nejsou primární ohroženou skupinou a mají většinou mírné příznaky, přesto jejich naočkování doporučila Evropská léková agentura i Česká vakcinologická společnost. Koronavirus se totiž snadno šíří v početných skupinách, jako je třeba školní kolektiv nebo zájmové kroužky. S podáním vakcíny by měli souhlasit oba rodiče, při očkování je pak podle zákona nutná přítomnost alespoň jednoho z nich.

„Smysl očkování dětí není jen v ochraně jich samotných, ale celé rodiny a těch, které může koronavirus ohrozit mnohem víc. Proočkovanost dětských kolektivů může efektivně bránit šíření nemoci,“ říká místostarosta Ondřej Rut. Dětští lékaři očkují po předchozí domluvě. Je to dáno tím, že si vakcínu musejí předem objednat. Děti dostanou dvě dávky. Mezi aplikací je rozmezí tří týdnů. Po podání vakcíny se u dětí mohou objevit typické vedlejší účinky, které připomínají nachlazení. Patří mezi ně bolest svalů, zvýšená teplota, bolest hlavy nebo zarudnutí místa vpichu. Registrace k očkování je možná například přes portál registrace.mzcr.cz. Po zadání telefonního čísla obdržíte kód, který následně zadáte do systému. Do otevřeného registračního formuláře vyplníte potřebné údaje a vyberete očkovací místo. V nabídce budou pouze ta, která poskytují očkování dětem a nezletilým. Poté postupujete podobně jako při registraci dospělého. Očkování je otevřené také věkové skupině 12—15 let. I v tomto případě je nezbytná přítomnost alespoň jednoho zákonného zástupce. Rozdílem je, že dospívající v tomto věku už mohou dostat vakcínu Spikevax (Moderna). Děti od 12 let je možné nově registrovat na třetí, posilující dávku. Více informací najdete na webu covid.gov.cz.


Očkovací místa pro děti na Praze 3

Sdílet:

Eliška Stodolová

30. 01. 2022

Login