Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Válečná kořist developerů? Na Trojce rozhodně ne

Pavel Dobeš (TOP 09 a STAN), místostarosta

Kontribuce. Ošklivé cizí slovo, které v nás vyvolává spíše negativní pocity. Aby také ne, když se v historii používalo především jako označení poplatku, který vítězná armáda vymáhala na dobytém území. Jenže my dnes termín kontribuce používáme v jiném významu, ve spojení se slovem „developeři“. Kontribuce či také příspěvek developerů. Jistě, ani developeři často nemají nejlepší pověst, což může být dáno zvyšujícími se cenami bydlení a pocitem, že jim jde jen o zisk. A klidně si řekněme, že to tak u řady z nich je. I proto chceme kontribuci developerů zavést i na Praze 3. Kdybych to měl přeložit do češtiny, je to situace, kdy se developeři podílejí na výstavbě občanské a veřejné vybavenosti. Škol, školek, domovů pro seniory, parků, dětských hřišť… Nevidím nic špatného na tom, když developeři chtějí vydělat. V celém procesu developmentu nesou riziko, připravují studie a návrhy. I přesto se domnívám, že pokud mají zájem o výstavbu, pak se musejí podílet na službách v místě výstavby. Funguje to tak v řadě velkých zahraničních měst, jako jsou Berlín, Mnichov nebo Vídeň. A začíná to tak fungovat i v Praze. Osobně jsem zastáncem příspěvků od developerů a v rámci Prahy 3 je hodlám prosazovat a zavést jako obecně platné pravidlo. Nejviditelnějším místem je nyní oblast u nákladového nádraží Žižkov, kde chci, aby se developeři podíleli částkou 1,55 miliardy korun na výstavbě školek, základních škol, parků a dětských hřišť. Kontribuce developerů nemusí znít zrovna zvukomalebně, je to ale nástroj, který pomůže rozvoji měst a míst včetně naší Trojky.

Login