Tržiště na Ohradě — jen vábnička na voliče?
Denisa Šťastná (Koalice pro Prahu 3), opoziční zastupitelka
„Druhé farmářské tržiště bude na Ohradě. Trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad jsou pro velkou část místních vzdálené. V parčíku na Ohradě by tržiště bylo dobře dostupné obyvatelům Jarova i Žižkova.“ Toto je text z volebního programu vládnoucí koalice, respektive TOP 09 pro volební období 2022—2026. A jaká je situace dnes? O důvodech, proč tržiště na Ohradě není/nebude, se mlží nebo hovoří nepravdy.
Na únorovém mimořádném jednání zastupitelstva vystoupil s interpelací bývalý zastupitel za KDU-ČSL Tomáš Sunegha coby občan s otázkou právě na toto tržiště. Odpověď radního Ondřeje Ruta byla, že tržiště na Ohradě nebude, protože v daném místě bude dopravním podnikem zřízena měnírna pro trolejbusy, teprve poté se uvidí. Tuto informaci pan Sunegha ověřil přímo v dopravním podniku, kde mu člen představenstva Jan Šurovský sdělil, že žádná měnírna se na Ohradě stavět nebude. Navíc stávající nedávno zrekonstruovaná tramvajová měnírna na Krejcárku by případně byla uzpůsobena pro napájení trolejbusové sítě. Na dubnovém zastupitelstvu Ondřej Rut připustil, že vedení radnice je známo, že trolejbusy na Žižkově nejsou pro DP prioritou.
Co tedy jiného nyní brání vybudování tržiště na Ohradě? Z dostupných analýz vyplývá, že lokalita Ohrady je pro tržiště této části Prahy 3 nejvhodnější, a občané Jarova by si tuto alternativu ke kamenným obchodům opravdu zasloužili. Zdá se ale, že pro vládnoucí koalici se jednalo spíše o atraktivní vábničku na voliče než o seriózně míněný záměr.