Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Rada Prahy 3 odsouhlasila pirátský návrh a veřejné zakázky otevírá maximálnímu počtu dodavatelů

Pavel Musil (Piráti), radní

Na Radě městské části jsme prosadili nové znění směrnice o postupu při zadávání veřejných zakázek. Tisk byl projednáván téměř rok a nebyl to snadný proces. Nakonec se na něm ale radní shodli jednomyslně. Primárně šlo o to, citlivě, ale efektivně nastavit dolní limity, od kterých se nově budou veřejné zakázky muset soutěžit otevřenou výzvou. Jsem opravdu rád, že ty zákonné už jsou pro nás příliš vysoké a že jsme našli koaliční shodu na tom, být sami na sebe tvrdší. Nová pravidla také zohledňují sociálně a ekologicky odpovědné zadávání veřejných zakázek. Úprava znamená, že se nám podařilo snížit hranici zakázek s jasně definovanou povinností oslovit minimálně tři dodavatele na 250000 Kč u dodávek a služeb a na 500000 Kč u stavebních zakázek (oproti zákonným dvěma mil. Kč u dodávek a služeb a šesti mil. Kč u stavebních prací). Zakázky nad hodnotu 500000 Kč (u dodávek a služeb) a nad hodnotu dva mil. Kč (u stavebních zakázek) budou nově povinně soutěženy v otevřeném zadávacím řízení, tj. na základě otevřené výzvy na profilu zadavatele. Výjimkou jsou stavby, které nesnesou odkladu (urgentní opravy a rekonstrukce). Cílem je ušetřit veřejné peníze díky otevření zakázek co nejširšímu počtu dodavatelů. Tím, že větší množství zakázek bude vyvěšeno na profilu MČ a nebude postačovat výběr dodavatele jen z několika oslovených, se zvýší konkurence a tlak na nižší cenu. To v souvislosti s kauzou opravy domů v Ondříčkově ulici považujeme za aktuální i na Praze 3. Směrnice vstoupí v platnost 1. ledna 2022.

Login