Proč městská část potřebuje navazovat vztahy se zahraničím?
Ve světle dění na politické scéně v několika posledních letech se mnohem víc začalo přemýšlet nad smysluplností aktivit veřejných činitelů, kteří k tomu využívají veřejných prostředků. Často se při tom mluví i o zahraničních cestách politiků a zastupitelů. Že jsou k ničemu a nic nepřinesou. Jako radní pro zahraniční vztahy říkám, že tomu tak není, a hned vysvětlím proč.
Pro městskou část tkví hlavní přínos vztahů se zahraničím, konkrétně s jinými městy, ve vzájemné výměně zkušeností. Naše republika je
demokracií relativně mladou, a tak zkušenosti s řízením měst, která jsou již po generace demokratická, jsou velmi přínosné. Máme se ještě hodně co učit a spíš než platit za vlastní chyby je mnohem výhodnější zaplatit zastupiteli nebo návštěvě ze zahraničí cestu a pobyt, abychom získali cenné zkušenosti. Jako příklad uveďme koncepci chytrých měst, na jejímž rozvoji se podílím. Ve světě se jedná o novinku a Prahu 3 považujeme v rámci České republiky za průkopníka. Takže jakékoliv náměty je třeba čerpat z jiných měst, která se tím zabývají déle.
Spolupráce nejen s evropskými městy má však i viditelné výsledky. Jistě si mnozí z nás vzpomenou na žižkovské festivaly věnované Itálii, Slovinsku či Vietnamu. Kultura těchto zemí nás všechny obohacuje a vede k vzájemnému pochopení. Jedním z nejvýznamnějších úspěchů jsou pak probíhající jednání o zápisu kostela NSP na seznam UNESCO.
Věřte tedy, že cesta politika do zahraničí není dovolenou za veřejné prostředky, ale pracovní cesta, která má nesmírně pozitivní přínos pro Prahu 3.
Alexander Bellu
zastupitel za ODS