Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Hořkosladké vítězství aneb jak dopadly sněmovní volby

Jan Bartko (Piráti), radní

Jistě jste v minulém měsíci sledovali průběh sněmovních voleb a následná vyjednávání o sestavení nové vlády. Dovolím si připojit pirátský pohled na věc. Ano, výsledek voleb považuji za vítězství, byť je pro naši stranu velmi hořkosladké. Ztratili jsme spoustu poslaneckých mandátů, byť ve prospěch koaličního partnera. Můžeme už oficiálně říct, že ZKUŠENOST máme i my. Ale snad se podařilo dosáhnout hlavního cíle: konce oligarchy Andreje Babiše v čele státu! Za další pozitivum těchto voleb považuji i to, že se do Sněmovny nedostala velká část stran, jejichž představitelé si často nezadají s Voldemortem a smrtijedy a které by se často na vládě s Andrejem Babišem rády domluvily. A líto mi je ČSSD. Vyjednavači a expertní týmy strávili poslední měsíc tvorbou vládního programu, hledáním průniků i rozdělováním ministerstev na základě kompetencí jednotlivých stran. A jakkoli se tato vznikající vláda může jevit jako nesourodá, je si třeba uvědomit, že tomu tak je prakticky vždy. Sňatky z rozumu k politice patří. My na Trojce máme tu výhodu, že už spolu máme osobní zkušenost při řešení spousty problémů, které za tři roky existence současné radnice vyvstaly. A ve výsledku jsme se na nějakém kompromisu téměř vždy dohodli. Před novou vládou stojí dva hlavní úkoly: 1. vyvést zemi z covidové krize; 2. udržet (a ideálně i aspoň trochu rozvíjet) sociální stát — (pravicovému) populismu navzdory. Oba budou náročné, oba důležité a někteří si budou myslet, že to hlavně není dlouhodobě udržitelné. Pojďme se ale všichni snažit vrátit zemi budoucnost.

Login