Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Hazardování s hazardní mafií musí přestat

Nulová tolerance hazardu znamená, že obec do vyhlášky o loteriích uvede, že daná městská část neschvaluje žádnou adresu pro jejich provozování. Nula heren, nula kasin, nula proherních přístrojů v nich. Automaty tím končí, kasina se živou hrou, opatřená licencí Ministerstva financí, musí zrušit tento úřad.

Městská část Praha 3 se dlouho k oné nule odhodlávala, až ji schválila za minulé koalice. Jenomže v listopadu 2012 přišla starostka Vladislava Hujová s nápadem, že lepší bude umožnit provoz sedmi kasin. Jaké bylo odůvodnění? Kasina budou ve zpřísněném režimu, pod dohledem a vázána etickým kodexem - a hlavně: když už je ministerstvo odmítá rušit, pomohou nám dohlídnout na vznikající herny černé. Princip polepšeného pytláka. V listopadu jsme za situace, kdy stejně nebylo, jak se kasin zbavit, souhlasili.
Souběžně ale probíhal soudní spor o to, zda obce právo požadovat odebírání licencí mají, a Ústavní soud v dubnu 2013 řekl definitivně, že ano. Platí tedy, že požádá-li obec ministerstvo o odejmutí licence kasinu, ministerstvo tak musí ve správním řízení učinit. Nová situace.
A v této chvíli jsme jako městská část obdrželi v květnu návrh záměru magistrátní vyhlášky, v níž bylo možné žádat pro území Prahy 3 buď nulovou toleranci, nebo uvést místa, na nichž s provozem hazardu souhlasíme. Žižkov (nejen) sobě vyvolal na toto téma sérii koaličních jednání s cílem vrátit se za této nové situace ke konceptu nulové tolerance, ale závěr byl vždy ten, že TOP 09 za nečinného přihlížení ČSSD trvá na svých sedmi kasinech, která nám prý pomohou s dohledem nad černými hernami.
Přesto jsme materiál požadující nulovou toleranci s vědomím toho, že koaliční smlouva zde hovoří zcela jasně: „Pokračujeme v tzv. nulové toleranci hazardu a provozovny heren budeme rušit v souladu s platnou legislativou", předložili 10. června do rady MČ a poté neúspěšně 18. června i do zastupitelstva. Vyjma Žižkov (nejen) sobě pro nulovou toleranci v radě nehlasoval nikdo, v zastupitelstvu podpořila návrh zařadit tento bod do programu velká část opozice, ale ani celá ODS nebyla pro, takže bod o dva hlasy na program zařazen nebyl.
Umíme si asi představit i kompromis v podobě odložené účinnosti nulové tolerance, například od Nového roku nebo zachování sedmi kasin ovšem jen se živou hrou (s krupiérem), bez hracích přístrojů, ačkoliv ani k tomu nevidíme důvod. Krajním, ale nejtransparentnějším řešením může být též vypsání místního referenda.
V jedné věci máme ale jasno: je-li díky rozhodnutí Ústavního soudu možné požadovat nulu heren, nulu kasin a pak s pomocí policie nekompromisně postupovat proti případným hernám černým, je to řešení principiálnější, než si sedm kasin zachovat. Hazardování s mafiánským prostředím hazardu musí skončit.

MARTINA CHMELOVÁ, předsedkyně klubu zastupitelů Ž(n)S

Výpis všech článků

Další názory zastupitelů

jiri_jungwirth

365 dnů prázdnoty a prošustrované miliony

10. 07. 2013
bohuslav_nigrin

Přichází doba bilancování a dovolených

10. 07. 2013
ondrej_rut

Zapojte se do projednávání věcí veřejných

02. 09. 2013
Login