Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Energetická revoluce na Praze 3: Začínáme sdílet elektřinu

Robert Pecka (TOP 09 a STAN s podporou ŽnS), radní

Vážení sousedé, energetika se mění a Praha 3 chce být v čele této změny. Díky novele energetického zákona už totiž elektřina nemusí jen proudit ze sítě k nám, ale můžeme si ji v rámci městské části vyrábět a sdílet sami. Co to vlastně znamená? Jednoduše řečeno: elektřinu, kterou vyrobíme pomocí solárních panelů (FVE) na jedné budově, ale v danou chvíli ji tam nespotřebujeme, můžeme nově poslat jinam — třeba do sousední školy nebo úřadu. Právě to nám umožňuje novela energetického zákona. Naši cestu k energetické soběstačnosti začínáme na „Chelčičáku“. Zde spouštíme pilotní projekt sdílení energií, který nám v praxi ukáže, jak nejlépe řídit toky elektřiny mezi obecními budovami. Škola se tak stane srdcem naší první mikrosoustavy. Tím ale nekončíme. V plánu máme výstavbu dal ších fotovoltaik, například na ZŠ Jeseniova nebo ZŠ Chmelnice. Zejména v letních měsících vznikají na těchto střechách velké přebytky. Místo toho, abychom je levně prodávali zpět do sítě, budeme je moci cíleně směrovat tam, kde je Praha 3 zrovna potřebuje.