Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Co se na Praze 3 stane, řešíme s jejími obyvateli

Michal Vronský (TOP 09 a STAN), koaliční zastupitel

Praha 3 už v minulosti zkoušela tzv. participativní rozpočet, kdy o použití dané sumy rozhodovali obyvatelé. Vzniklo tak několik občanských projektů, ale pak se nad dalším zapojováním lidí do chodu samosprávy zase zavřela voda. Přitom participovat s lidmi je možné na ledasčem. Když si na začátku plánování budoucího parku (tzv. Pitterův park) pozvete všechny důležité aktéry (předsedy SVJ, vedoucí sportovních oddílů, ochránce přírody, blízké podnikatele), zachycujete a řešíte už v počátku možné konflikty mezi nimi. Budoucí park tak vzniká za účasti budoucích uživatelů a architekti pak svoje vize formují podle nich. Výsledkem jsou kvalitnější řešení, která v důsledku šetří čas i peníze. Vnitroblok tvořený ulicemi Biskupcova — Na Vápence — Viklefova udržuje pro MČ najatá firma. Participace mezi obyvateli vnitrobloku rozhodne, jestli mají lidé zájem prostor spravovat sami a za jakých podmínek. Také budoucí podobu veřejně přístupného vnitrobloku na Flóře budeme hledat s jeho návštěvníky. Pak jsou tu základky. Každá škola dostane 25 tisíc Kč, o jejichž využití rozhodnou sami žáci. Nejprve vznikají návrhy, pro které se děti snaží získat podporu spolužáků… Točí se videa, malují plakáty, děti se učí formulovat a obhájit názor, následuje hlasování a konečně realizace vítězného návrhu. Největším participačním soustem je strategický plán, do kterého veřejnost aktivně vstoupila prostřednictvím 20 veřejných setkání. Data z těchto setkání se stala podkladem pro sociologický průzkum, který právě probíhá. Všechny tyto aktivity posilují občanskou společnost a zvyšují důvěru ve veřejné instituce.

Sdílet:

Michal Vronský (TOP 09 a STAN), koaliční zastupitel

29. 03. 2021

Login