Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Bytová politika v troskách

Privatizace bytového fondu byla po dlouhá léta na Praze 3 vlajkovou lodí radniční politiky. Vedení Prahy 3 v letech 1992-2010, tedy v období vlády ODS, vytrvale pracovalo na postupném prodeji obecních domů a bytů jejich obyvatelům. Kontinuita tohoto postupu byla umožněna kromě politické vůle ODS i tím, že jsme odmítali různé experimenty, které si od zeleného stolu vymýšleli opoziční mudrci.

Za uvedené období tak bylo na našem obvodě zprivatizováno přes tisíc domů, včetně řady vysokokapacitních panelových.

Desetitisíce občanů Prahy 3 si mohly za velmi přívětivé ceny pořídit vlastní byty, které se pro mnohé z nich staly ekonomickou základnou jejich majetku.

Tato pro občany velmi výhodná politika byla příkře přerušena nástupem stávající koalice, která není schopná se nad bytovou problematikou dohodnout.

Místostarosta za Ž(n)S Stropnický, který má byty v kompetenci, je podle všeho v hloubi duše ultralevičák, který považuje soukromé vlastnictví za zlo, ČSSD si doposud nevyjasnila, kolik a které domy by si měla radnice ponechat na sociální byty, a TOP 09 je slabá a bojí se vstoupit do střetu se Stropnickým.

Výsledkem je, že privatizace se za poslední dva roky de facto zcela zastavila. Ve vlastnictví obce je tak stále ještě třiasedmdesát domů, které na privatizaci čekají. Mohlo by se to zdát jako malé číslo, nicméně se stále jedná o tisíce našich sousedů, kteří jsou díky neschopnosti současné koalice fakticky diskriminováni.

Ještě horší mi připadá současná praxe využívání bytů, které město dosud vlastní. Již zmíněný místostarosta Stropnický zvládá tuto agendu tak „skvěle", že ke dnešku je přes dvě stě těchto bytů neobsazených. Všichni dobře víme, kolik lidí by rádo bydlelo v obecním bytě, zejména s nadějí na privatizaci, a žižkovská radnice si dovoluje ten luxus, že jí takové množství bytů leží ladem. Takže sečteno podtrženo, koalice TOP 09, ČSSD a Ž(n)S nejen že není schopna obecní byty zprivatizovat, ale ani pronajímat!

Zajímavé na tom je, že téměř všechny žižkovské strany si po úspěchu politiky ODS začaly také vkládat privatizaci do svých volebních programů.

Nedělám si iluze, že by se ODS po volbách vrátila na naši radnici v roli hegemona a mohla tak snadno proces privatizace dokončit.

Přesto však by naši občané měli volit nejen na základě předvolebních slibů, ale i na základě politické praxe. A v té současné koaliční strany tragicky selhaly.

Robert Hoffmann
zastupitel za ODS

Výpis všech článků

Další názory zastupitelů

vladislava_hujova

Msta žižkovského kmotra

30. 09. 2014
hujova_vladislava

Budeme dál naslouchat občanům

30. 11. 2014
bellu_alexander

Připravujeme novinky, oživíme i historii

30. 01. 2015
Login