Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Na radnici proběhl vzpomínkový večer na Jaroslava Seiferta

V obřadní síni na žižkovské radnici se 27. dubna uskutečnil vzpomínkový večer na klasika české literatury Jaroslava Seiferta. Kromě představitelů radnice, architektů a známých osobností se večera zúčastnila i jeho dcera Jana Seifertová-Plichtová.

261351_135525_IMG_2485.jpg

„Můj otec nedal na Žižkov nikdy dopustit, i když pak bydlel později jinde. Byl pro něj srdeční záležitostí,“ uvedla Jana Seifertová-Plichtová.

Nositel Nobelovy ceny za literaturu Jaroslav Seifert věnoval Žižkovu svoji poetickou sbírku Město v slzách, v níž se subjektivně vyznal k lásce k této čtvrti, a ani ve svém pozdějším díle Všecky krásy světa neopomenul se vracet ve svých vzpomínkách do svého rodiště, kde prožil mládí.

261357_135526_IMG_2536.jpg

Hlavní částí večera bylo představení architektonického projektu, který v rámci revitalizace trojúhelníkového prostoru v křížení ulic Lipanská, Chelčického, Táboritská a Seifertova, přímo u tramvajové zastávky, počítá s vybudováním pomníku Jaroslavu Seifertovi. V návrhu autorského týmu (architekt Ivan Vavřík, akademický sochař Jan Roith, architekt Matyáš Roith) je dominantním znamením „stuha“ ve tvaru seifertovského „S“, v níž je umístěn citát z básně Prosinec 1920 „…To slovo letělo jako pták do sítě hvězd…“.

261509_135533_IMG_2582.jpg

Aby se záměr připomenout odkaz takto důstojnou formou mohl uskutečnit, již před několika měsíci bylo otevřeno konto 158156793/0300, kam každý může přispět. Záštitu nad sbírkou převzal Penklub, jehož čestný předseda a jinak písničkář Jiří Dědeček se též zúčastnil vzpomínkového aktu. Nechyběli ani manželé Kočí, majitelé domu a pozemku, kde se zatím neutěšený prostor nachází, nebo herec Zdeněk Svěrák.

Během programu zazněla i recitace Seifertovy poezie v podání herců Divadla Aqualung, které trvale vystupuje v Žižkovském divadle Járy Cimrmana.

Výpis všech článků

Další zprávy

Volame_orez

Poslední válečné dny zobrazí výstava Voláme na vlně 415 metrů

28. 04. 2015
IMG_3781

Zastupitelstvo schválilo vzorové veřejnoprávní smlouvy o poskytnutí prostředků z rozpočtu Prahy 3

30. 04. 2015
IMG_3072

Pietní akt na Pražačce připomněl oběti Pražského povstání

05. 05. 2015
Další zprávy
Login