Na Praze 3 se sdružují sochaři i keramici
Zvýšit povědomí veřejnosti o výtvarném umění se snaží dva spolky, které si za své působiště vybraly Žižkov a Vinohrady. Pořádají výstavy i soutěže.
Ve Vinohradské ulici sídlí Spolek sochařů České republiky, který existuje už od roku 1990. Organizuje výstavy, ale vyvíjí i další aktivity — přes deset let trvá například tradice každoroční soutěže zaměřené na sochařský portrét. Hojná účast podle předsedy spolku Jiřího Středy dokazuje, že portrétní umění nevymřelo, i to, že se umělcům daří volit takové pracovní techniky, díky nimž portrét odolává novým historickým kontextům a zubu času. Udržet takovou soutěž při životě je ale nesmírně náročné.
„Letošní ročník, naplánovaný na 31. října, je v ohrožení. Naše obdivuhodná sponzorka nemůže v podpoře pokračovat a zatím se nepodařilo najít sponzory nové. Organizátoři pracují bez nároku na odměnu, na provoz a odměny vítězům bychom ale potřebovali sehnat aspoň 150 tisíc korun,“ počítá místopředseda Jiří Plieštik. Spolek se výhledově chystá sloučit s Uměleckou besedou, což by mělo posílit možnosti jeho prezentace. Zároveň stále přijímá nové členy, takže pokud jste sochař, můžete se přidat. Podrobnosti najdete na webu spolek-socharu.cz.
V Bořivojově ulici našlo svůj azyl Sdružení výtvarných umělců — keramiků, které má za sebou už víc než třicetiletou historii. Jeho členy jsou výtvarníci pracující s keramickou hmotou, teoretici a kurátoři, kteří žijí nebo profesně působí v České republice. Přes dvacet členů sdružení z celkem padesáti se představilo v rámci kolektivní výstavy uspořádané letos v květnu a červnu v Kolíně. Další taková akce se má podle předsedy Marka Diase konat na závěr roku v Galerii Emilie Paličkové v Praze: „Výstava bude monotematická a naváže na tradici vzniklou v 90. letech. Iniciátorem monotematických výstav byl tehdy zakladatel spolku a keramik Pravoslav Rada. Téma letošního ročníku se ponese ve znamení vlnění.“ Pokud se chcete dozvědět víc, navštivte stránku svuk.cz.