Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Přeskočit na hlavní obsah

Místostarosta Stropnický: Poražen je fašismus, ne příčiny, které jej umožnily

Třetí městská část si v pátek 3. května tradičním pietním aktem na nádvoří Základní školy Pražačka připomenula 68. výročí ukončení 2. světové války a uctila památku obětí Pražského povstání.

167455_69800_IMG_3215.jpg

Představitelé žižkovské radnice se společně s pamětníky, skauty a žáky místní základní školy zúčastnili vzpomínkového aktu u příležitosti osmašedesátého výročí osvobození Československa. Položením kytic a věnců si tak kolektivně připomněli dobu Pražského povstání, během kterého v bojích proti nacistickým okupantům zahynuly na území Žižkova a Vinohrad stovky osob. Připomenuty ale byly i příčiny, které k válečnému konfliktu vedly. „Je velmi pravděpodobné, že nejmocnějším faktorem umožnivším ve třicátých letech vzestup pravicového autoritářství byly otřesné následky hospodářské krize,“upozornil ve svém projevu k účastníkům setkání místostarosta Matěj Stropnický s tím, že zatímco hitlerovská vojska byla definitivně poražena, s příčinami fašistické ideologie stále bojujeme.

167460_69801_IMG_3198.jpg

Také v roce 2013 procházíme hospodářskou krizí. Je snad méně viditelná, než její sestra ze třicátých let, snad i menší rozsahem, a také stát není již tak bezmocný jako tenkrát, ale vleče se ta krize neméně dlouho a plodí obdobné vášně,“ dodal místostarosta Stropnický, podle kterého i dnešní společnost nepřestává hledat viníky odpovědné za současné hospodářské problémy. „Nedopustit opakování příčin války, znamená vyvarovat se i války samé – a právě to je, myslím, dnes nejdůležitější si připomenout,“ uzavřel místostarosta Stropnický, jehož celý projev je všem zájemcům k dispozici v souvisejících dokumentech na této stránce.

167505_69803_IMG_3253.jpg

Součástí vzpomínkového setkání bylo i vystoupení Klubu vojenské historie Gardekorps, kteří v inscenované potyčce shromážděnému publiku přiblížili atmosféru povstaleckých bojů, jež se v oblasti Pražačky odehrály. Městská část pak pro všechny zájemce připravila mapu protinacistického odboje na území Prahy 3 s vyznačením míst největších střetů a seznamem padlých během bojů Pražského povstání v květnu 1945.

Výpis všech článků

Další zprávy

sak

Občané Prahy 3 pečují o krásu své čtvrti

07. 05. 2013
radnice_005

Udělování darů v sociální oblasti zpřehlední nový formulář

07. 05. 2013
IMG_3504

Praha 3 zná vítěze lokálního kola Antifetfestu 2013

14. 05. 2013
Další zprávy
Login