Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Milostivé léto opět pomáhá dlužníkům

Lidé, kteří uvízli v dluhové pasti, mají díky Milostivému létu znovu možnost splatit pouze jistinu a jednorázový poplatek exekutorovi. Šance trvá do listopadu.

Podmínkou využití Milostivého léta je zahájení soudně vymáhané exekuce před 28. říjnem 2021. Ta musí být vedená pro dluh u veřejnoprávního subjektu, kterým může být zdravotní pojišťovna, Česká televize, Český rozhlas, ČEZ, krajské nemocnice, městské dopravní podniky a další obecní, krajské či státní organizace. „Dluhy u těchto subjektů narostly často kvůli úrokům, penále a dalšímu příslušenství do nesplatitelných výšin. Příkladem může být dluh na nájemném za městský byt, který se z tisícikorun vyšplhal na stovky tisíc, v jiném případě i miliony korun,“ upozorňuje expert na dluhovou problematiku z organizace Člověk v tísni Daniel Hůle. Nově se k Milostivému létu připojily i některé bankovní společnosti.

Pokud chcete svou složitou situaci vyřešit, zašlete exekutorovi do 15. listopadu doporučený dopis a v něm uveďte, že využíváte Milostivé léto. Současně požádejte o vyčíslení dlužné jistiny a sdělení čísla účtu, na který máte zaslat peníze. Vzor dopisu najdete na webu milostiveleto.cz. Do konce listopadu pak zaplaťte na uvedený účet dlužnou jistinu a poplatek 1 815 Kč.

Milostivé léto se nevztahuje na exekuce pro dluh vůči soukromoprávním věřitelům – to se týká zejména úvěrů, hypoték, nedoplatků u operátorů nebo u soukromých majitelů bytů. Nevztahuje se ani dluhy, které odkoupil soukromoprávní subjekt, třeba inkasní společnost. Výjimku představují pouze případy, kdy se soukromoprávní věřitel k Milostivému létu dobrovolně připojí. Nárok na oddlužení nemáte ani v případě, že vaše dluhy vymáhá úřad v daňovém a správním řízení.

Zda se na vaši exekuci Milostivé léto vztahuje, si můžete ověřit na adrese milostiveleto.cz. Tam zároveň najdete i další doplňující informace. Své dotazy můžete psát na e-mail jakprezitdluhy@clovekvtisni.cz nebo volat na linku 770 600 800. Ta je v provozu od pondělí do pátku mezi 9. a 22. hodinou.

Sdílet:

Miroslav Štochl

06. 10. 2022

Výpis všech článků

Další zprávy

město-jako-učebnice-thumb

Město jako učebnice — nový cyklus kreativních workshopů pro děti v Infocentru Praha 3

14. 10. 2022
2022-10 kanalizace Olšanské nám-2

Práce na Olšanském náměstí potrvají do června

21. 10. 2022
dsc04641 1 8

Tanec na Žižkově pro Ukrajinu

25. 10. 2022
Další zprávy
Login