Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Lékaři FN Královské Vinohrady provedli jako první v republice unikátní modifikaci operace slinivky břišní.

Unikátní operaci slinivky břišní provedl tým pod vedením prof. MUDr. Roberta Gürlicha, CSc, a Prof. MUDr. Ivana Vaňka, DrSc.ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

Unikátní operaci slinivky břišní provedl tým pod vedením prof. MUDr. Roberta Gürlicha, CSc, a Prof. MUDr. Ivana Vaňka, DrSc.ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Při jedenáctihodinovém zákroku byla mladé ženě se zhoubným nádorem odstraněna celá slinivka břišní, žaludek a tepna zásobující játra, která byla nahrazena žilním štěpem. Zároveň byla u pacientky odstraněna část mezenterické a portální žíly, která byla nahrazena druhým štěpem.

 FN Královské Vinohrady se tak zařadila mezi několik málo světových pracovišť, které v indikovaných případech zhoubného nádoru slinivky břišní odstraňují a následně štěpem nahrazují i část tepen zásobujících játra, žaludek a tenké střevo a mezenterickou žílu, která odvádí krev ze střev do jater. Díky tomuto náročnému zásahu se zvyšuje počet nemocných s úplným odstraněním zhoubného nádoru pankreatu a tím šance pacientů na přežití.
„Výskyt zhoubných nádorů slinivky břišní v populaci bohužel stále roste a pacienti, u nichž je nádor diagnostikován, nemají příliš dobré vyhlídky. Jedinou efektivní metodou léčby zhoubného nádoru je jeho kompletní odstranění. Nádor slinivky břišní má ale v počátečních stádiích jen mírné příznaky, a proto se k nám pacienti obvykle dostanou pozdě, kdy už je nádor v pokročilém stádiu a prorůstá i do mezenterické žíly nebo arterií zásobujících játra, žaludek a tenké střevo,“ říká ke specifikům nádorů slinivky břišní prof. Robert Gürlich a pokračuje: „Doposud proto mohli chirurgové radikálně odstranit jen asi 20 procent zhoubných nádorů hlavy slinivky břišní. Díky zákroku, který jsme ve FNKV začali provádět, se výrazně zvyšuje počet nádorů, které můžeme odstranit kompletně. Úspěch těchto výkonů je umožněn nejen vlastní chirurgickou operací, ale zejména širokou, vysoce specializovanou mezioborovou spoluprací. Stejně tak vlastní chirurgický výkon je počáteční fází komplexní léčby těchto pacientů, která nadále probíhá na onkologické klinice FNKV.“

Při léčbě nádorů pankreatu jsou využívány nejmodernější multidisciplinární postupy gastroenterologů, radiologů, chirurgů, onkologů, patologů a intenzivistů. To všechno je splněno ve FNKV. Chirurgická klinika se specializuje na léčbu onemocnění slinivky břišní a nabízí tuto léčbu široké veřejnosti. Na pracoviště se mohou obracet přímo samotní pacienti, ale i zdravotnická zařízení, kam tito nemocní přicházejí.
Výpis všech článků

Další zprávy

Bez obrázku

Neuvěřitelných sto let oslavila 5. 12. v Praze 3 Marie Bernášková

08. 12. 2009
Bez obrázku

Na nástup prasečí chřipky jsme připraveni

08. 12. 2009
Bez obrázku

Na nástup prasečí chřipky jsme připraveni

08. 12. 2009
Další zprávy
Login