Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

"Jsme členy jedné křesťanské rodiny," řekl arcibiskup Dominik Duka na mši v kostele Nejsvětějšího srdce Páně

V sobotu 8. dubna 2017 oslavili Romové na celém světě Mezinárodní den Romů. Připomněli si tak historicky první Světový romský kongres, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971.

romKongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především „romipen“ („romství“).

U příležitosti Mezinárodního dne Romů 2017 proběhla v pražském kostele Nejsvětějšího Srdce Páně mše „Za společný život všech národností v ČR“, kterou celebroval arcibiskup Dominik Duka a na kterou přijala pozvání i starostka Trojky Vladislava Hujová._DSC0595001

„Důvody, proč jsem se s radostí rozhodl, abych sloužil tuto poutní bohoslužbu pro občany romské národnosti, jsou dva. Ten první je, že jde o významnou událost v naší zemi – uvítat toto shromáždění; a protože jsem předseda České biskupské konference a historicky vzato nástupcem svatého Vojtěcha v zemi, kde právě tento světec bojoval o rovnoprávnost. Ano, hovoříme o lidských právech, hovoříme o lidské rovnosti, ale dokážeme lidi rozdělovat a kastovat. Druhým důvodem je, že církev se snaží o podporu romského etnika celosvětově. Blahořečení prvního Roma Zeffirina Giméneze Mally proběhlo již roku 1997 za papeže Jana Pavla II. Zeffirino zaplatil životem v době občanské války ve třicátých letech 20. století ve Španělsku. A nyní papež František v neděli prohlásil za blahoslavenou třiadvacetiletou ženu romského původu Emilii Fernández Rodríguez. Čili tyto důležité momenty mě zavazují k tomu, abych se ujal předsedat slavnostní bohoslužbě na Mezinárodní den Romů. Spolu s občany romské národnosti jsme členy jedné křesťanské rodiny a společnými svědky víry,“ řekl mimo jiné arcibiskup Dominik Duka k motivaci přijmout celebrování této bohoslužby.

„Nikdy v minulosti jsme neměli příležitost zúčastnit se mše svaté, kterou by celebroval arcibiskup pražský a primas český, kardinál Dominik Duka,“ dodal organizátor akce Marcel Ščuka z Celostátní asociace sociálně zodpovědných spolků a podnikatelů v ČR.

Slavnostní bohoslužbu doplnil hudební program s křesťanskými písněmi a romským gospelem. Vystoupili zde romští umělci Bartoloměj Girga, Milan Kroka, Erika Fečová, Lenička Fečová, Pavlína Matiová, Marta Balážová, Pavlína Danková, Michal Bažo, Tibor Žida a dětský soubor.

                                                                                                                                                                                                       Jan Dvořák

                                                                                                                                                                                        Foto: Radko Šťastný

 

 

První kongres se uskutečnil především díky iniciativě Slobodana Berberskeho, Jána Cibuly, Juan de Dios Ramirez Heredii, Grattana Puxona a Vanko Roudy. Tlumočení se ujal Donald Kenrick a Mateo Maximoff.

Oficiálních účastníků kongresu byly asi tři desítky, ale celkem se kongresu zúčastnilo mnohem více Romů, především těch, kteří navštívili s kongresem spojený festival v nedalekém Hampsteadu. Účastníci se usnesli na podobě romské vlajky a romské mezinárodní hymny. Dále již tehdy schválili oficiální označení Rom místo Cikán.

V roce 1977 pak pro potřeby hladké organizace druhého Světového romského kongresu vznikla první mezinárodní romská organizace - Mezinárodní romská unie (IRU). Druhý kongres se pak konal v roce 1978 v Ženevě. Nicméně 8. duben byl uznán mezinárodním svátkem až mnohem později, v roce 1990 ve Varšavě, kde se konal čtvrtý kongres

Login