"Jsme členy jedné křesťanské rodiny," řekl arcibiskup Dominik Duka na mši v kostele Nejsvětějšího srdce Páně
V sobotu 8. dubna 2017 oslavili Romové na celém světě Mezinárodní den Romů. Připomněli si tak historicky první Světový romský kongres, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971.
Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především „romipen“ („romství“).
U příležitosti Mezinárodního dne Romů 2017 proběhla v pražském kostele Nejsvětějšího Srdce Páně mše „Za společný život všech národností v ČR“, kterou celebroval arcibiskup Dominik Duka a na kterou přijala pozvání i starostka Trojky Vladislava Hujová.
„Důvody, proč jsem se s radostí rozhodl, abych sloužil tuto poutní bohoslužbu pro občany romské národnosti, jsou dva. Ten první je, že jde o významnou událost v naší zemi – uvítat toto shromáždění; a protože jsem předseda České biskupské konference a historicky vzato nástupcem svatého Vojtěcha v zemi, kde právě tento světec bojoval o rovnoprávnost. Ano, hovoříme o lidských právech, hovoříme o lidské rovnosti, ale dokážeme lidi rozdělovat a kastovat. Druhým důvodem je, že církev se snaží o podporu romského etnika celosvětově. Blahořečení prvního Roma Zeffirina Giméneze Mally proběhlo již roku 1997 za papeže Jana Pavla II. Zeffirino zaplatil životem v době občanské války ve třicátých letech 20. století ve Španělsku. A nyní papež František v neděli prohlásil za blahoslavenou třiadvacetiletou ženu romského původu Emilii Fernández Rodríguez. Čili tyto důležité momenty mě zavazují k tomu, abych se ujal předsedat slavnostní bohoslužbě na Mezinárodní den Romů. Spolu s občany romské národnosti jsme členy jedné křesťanské rodiny a společnými svědky víry,“ řekl mimo jiné arcibiskup Dominik Duka k motivaci přijmout celebrování této bohoslužby.
„Nikdy v minulosti jsme neměli příležitost zúčastnit se mše svaté, kterou by celebroval arcibiskup pražský a primas český, kardinál Dominik Duka,“ dodal organizátor akce Marcel Ščuka z Celostátní asociace sociálně zodpovědných spolků a podnikatelů v ČR.
Slavnostní bohoslužbu doplnil hudební program s křesťanskými písněmi a romským gospelem. Vystoupili zde romští umělci Bartoloměj Girga, Milan Kroka, Erika Fečová, Lenička Fečová, Pavlína Matiová, Marta Balážová, Pavlína Danková, Michal Bažo, Tibor Žida a dětský soubor.
Jan Dvořák
Foto: Radko Šťastný
První kongres se uskutečnil především díky iniciativě Slobodana Berberskeho, Jána Cibuly, Juan de Dios Ramirez Heredii, Grattana Puxona a Vanko Roudy. Tlumočení se ujal Donald Kenrick a Mateo Maximoff.
Oficiálních účastníků kongresu byly asi tři desítky, ale celkem se kongresu zúčastnilo mnohem více Romů, především těch, kteří navštívili s kongresem spojený festival v nedalekém Hampsteadu. Účastníci se usnesli na podobě romské vlajky a romské mezinárodní hymny. Dále již tehdy schválili oficiální označení Rom místo Cikán.
V roce 1977 pak pro potřeby hladké organizace druhého Světového romského kongresu vznikla první mezinárodní romská organizace - Mezinárodní romská unie (IRU). Druhý kongres se pak konal v roce 1978 v Ženevě. Nicméně 8. duben byl uznán mezinárodním svátkem až mnohem později, v roce 1990 ve Varšavě, kde se konal čtvrtý kongres