Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Demonstrace na podporu projektu Klinika skončila policejním zásahem

V sobotu 13. prosince prošel Žižkovem průvod příznivců přeměny bývalé budovy kliniky v Jeseniově 60 na autonomní sociální centrum. Po ukončení demonstrace se pokusila objekt znovu obsadit asi třicítka aktivistů, proti kterým zasáhla policie.

244143_121100__MG_3302.jpg

Několik stovek lidí se v sobotu 13. prosince sešlo na náměstí Jiřího z Poděbrad, aby tak podpořili občanskou iniciativu Klinika, která usiluje o přeměnu chátrajícího objektu v Jeseniově ulici na komunitní sociální centrum. Opuštěný objekt, který je ve vlastnictví státu, aktivisté obsadili před čtrnácti dny, policie ale minulý týden budovu vyklidila.

„Dnešek je důkazem, kolik lidí naše aktivity podporuje. Když se přestaneme bát, přestaneme se starat sami o sebe a začneme rozvíjet deklarace o spolupráci a solidaritě, tak reálně můžeme něco změnit. Podle mě klinika není ztracená a je reálná šance ji získat zpátky,“ uvedl mluvčí iniciativy Klinika Arnošt Novák s tím, že organizátoři budou tento týden jednat na pražském magistrátu se zástupci vlastníka objektu, hlavního města i Prahy 3 o možném využití objektu.

244179_121101__MG_3341.jpg

Po projevech organizátorů se několikasethlavý dav vydal žižkovskými ulicemi k objektu v Jeseniově ulici. Pochod neprovázeli žádné výtržnosti a policisté zasahovat nemuseli. Poté, co průvod kolem půl páté dorazil na místo, byla demonstrace ze strany organizátorů ukončena. Stovky lidí ale zůstali na místě, zhruba 30 aktivistů pak podle představitelů policie proniklo do uzavřeného objektu, odkud je vyvedli příslušníci zásahové jednotky.

„Policisté tak museli zasáhnout, skupina nakonec uposlechla výzev policistů a budovu opustila, aniž by byly použity donucovací prostředky,“ komentovala zásah pro ČTK policejní mluvčí Jana Rösslerová. Podle očitých svědků použila policie pro vytlačení davu od objektu pepřový sprej a na místě také zasahovala pražská záchranná služba, která ošetřila dva zraněné.

244080_121097__MG_3164.jpg

Zhruba dvacítka aktivistů se k budově vrátila i následující den, kdy byla svolána „brigáda“ na úklid přilehlého okolí a zahrady bývalé kliniky. Na výzvu policie, podle které se tím dopustili protiprávního jednání, aktivisté akci ukončili a prostor opustili.

Bývalou kliniku v Jeseniově 60 obsadili aktivisté před 14 dny, nevyužívaný objekt vyklidili s tím, že zde chtějí zřídit autonomní sociální centrum Klinika. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který budovu spravuje a dokončuje její převod na Generální inspekci bezpečnostních sborů, ale s působením aktivistů nesouhlasil a vyzval minulý týden policii, aby objekt vyklidila.

Výpis všech článků

Další zprávy

aerobic_4

Hlavní město Praha nadělí všem Pražanům vánoční dárek v podobě Týdne sportu zdarma

15. 12. 2014
IMG_8430

Jednání MČ Praha 3, ÚZSVM a iniciativy Klinika

17. 12. 2014
kung_fu_champion2

Sportovní organizace mohou žádat o granty na své aktivity

18. 12. 2014
Další zprávy
Login