Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Česká republika se na Vítkově rozloučila s armádním generálem Tomášem Sedláčkem.

V devadesáti čtyřech letech zemřel 27. srpna armádní generál Tomáš Sedláček. Narodil se ve stejném roce, kdy vznikla Československá republika, jako důstojník prvorepublikové armády bojoval v československých zahraničních jednotkách na východní i západní frontě. V padesátých letech byl odsouzen k doživotí za velezradu, prošel nejhoršími kriminály a uranovými doly, dočkal se amnestie i rehabilitace. Celý jeho život byl naplněním pohnutého, mnohdy tragického, ale i hrdinského osudu naší země.

128957_52774_sedlacek4.jpg

Tomáš Sedláček se narodil v roce 1918, jeho otec byl příslušníkem Československé armády a maminka náčelnicí v místní organizaci Sokola, byl vychován k sokolské kázni a vlastenectví.  V roce 1937 nastoupil na vojenskou akademii v Hranicích na Moravě, po okupaci se vydal přes celou Evropu do francouzského Agde, kde se připojil k československé zahraniční jednotce. Po výcviku v Británii byl převelen na východní frontu, se svojí jednotkou zasáhl i do bojů o Duklu a po potlačení Slovenského národního povstání byla při dramatickém ústupu přes zasněžené Tatry celá jeho rota rozprášena. Po válce Sedláček dostudoval, stal se učitelem na vojenské akademii a odmítl vstup do komunistické strany. Zatčení a perzekuce komunistickými orgány na sebe nenechaly dlouho čekat. Po desetiměsíčním vyšetřování byl ve vykonstruovaném procesu v roce 1952 odsouzen za velezradu na doživotí. Jeho muklovská pouť vedla přes Valdice, Mírov, Leopoldov do uranového lágru Bytíz. Na svobodu se dostal díky amnestii v roce 1960, rehabilitace se ovšem dočkal až po roce 1989. Následně působil jako předseda Československé obce legionářské a spoluzakládal Konfederaci politických vězňů.  Byl nositelem Řádu T. G. Masaryka, Řádu M. R. Štefánika, dvou válečných křížů‚ a medaile za chrabrost.

128940_52773_sedlacek3.jpg

„Osobnost generála Sedláčka představuje pro českou společnost nesmírně silnou a inspirativní postavu, která se doslova zasloužila o naši vlast. Měla jsem možnost se s generálem Sedláčkem setkat a musím přiznat, že jeho optimistický pohled na svět spolu s obrovskou vnitřní silou na mne udělaly velký dojem. Nikdy se nedal zlomit těžkými zkouškami, které jej potkaly jak za druhé světové války, tak v komunistických kriminálech. Neměli bychom proto zapomenout na jeho slova, že naše svoboda není zadarmo a že stála obrovské oběti,“ uvedla u příležitosti státního pohřbu na Vítkově starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

Výpis všech článků

Další zprávy

prehazovana_040

Sportovní kluby zvou děti k náborům

05. 09. 2012
Cafe_Martin_MG_8560

Klienti Občanského sdružení Martin umějí i dobrou kávu

07. 09. 2012
DSCN0986

Sousedský festival vrátí ulice zpět lidem

10. 09. 2012
Další zprávy
Login