Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Žižkovská plynárna

Pro potřeby osvětlování městských ulic přistoupilo město Praha k vý­stavbě obecní plynárny na zakoupených pozemcích v prostoru vyme­zeném pozdějšími ulicemi Karlova (dnes Seifertova) a Přemyslova (dnes U Rajské zahrady). Plyn vyráběný v plynárně od roku 1866 vy­užívaly pro osvětlení Praha, Žižkov a Královské Vinohrady. Od roku 1889 byl Žižkov osvětlován elektřinou.
Plynárna fungovala až do 20. let 20. století. Po jejím uzavření vznikl pozoruhodný prostor tvořený křovím zarůstajícími nádržemi a dalším zařízením, který lákal k pokoutným výpravám a více či méně nebez­pečným dětským hrám. „Poj do plynky,“ byla dle pamětníků oblíbená výzva k dobrodružstvím dětských dimenzí, kterým ovšem dítko dobrých mravů muselo či mělo odolat.

Dnes stojí na místě plynárny mimo jiné stadion FK Viktoria Žižkov. Původně hrála na Ohradě a krátce i ve Strašnicích. Roku 1965 dostala Viktorka do vínku nově zrekonstruovaný stadion v Seifertově ulici, a tak byl plnohodnotně obnoven klub, který dokázal vzít v sezoně 1927/28 mistrovský titul Spartě i Slávii.

Login