Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Žižkovská plynárna

Pro potřeby osvětlování městských ulic přistoupilo město Praha k vý­stavbě obecní plynárny na zakoupených pozemcích v prostoru vyme­zeném pozdějšími ulicemi Karlova (dnes Seifertova) a Přemyslova (dnes U Rajské zahrady). Plyn vyráběný v plynárně od roku 1866 vy­užívaly pro osvětlení Praha, Žižkov a Královské Vinohrady. Od roku 1889 byl Žižkov osvětlován elektřinou.
Plynárna fungovala až do 20. let 20. století. Po jejím uzavření vznikl pozoruhodný prostor tvořený křovím zarůstajícími nádržemi a dalším zařízením, který lákal k pokoutným výpravám a více či méně nebez­pečným dětským hrám. „Poj do plynky,“ byla dle pamětníků oblíbená výzva k dobrodružstvím dětských dimenzí, kterým ovšem dítko dobrých mravů muselo či mělo odolat.

Dnes stojí na místě plynárny mimo jiné stadion FK Viktoria Žižkov. Původně hrála na Ohradě a krátce i ve Strašnicích. Roku 1965 dostala Viktorka do vínku nově zrekonstruovaný stadion v Seifertově ulici, a tak byl plnohodnotně obnoven klub, který dokázal vzít v sezoně 1927/28 mistrovský titul Spartě i Slávii.

Login