Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Žižkovo náměstí (dnes Tachovské)

Náměstí, mezi žižkovskými starousedlíky obecně nazývané „U Váhy“ či „Vážák“ (kvůli domku městské váhy zřízené zde roku 1878) mívalo značnou rozlohu – sahalo až k Rokycanově ulici – vlivem stavební činnosti se ale jeho rozloha podstatně zmenšila. Jednou z nově vy­stavěných budov byla i elektrárna, která fungovala od roku 1889 v čp. 650 a zajišťovala osvětlení žižkovských ulic i domácností a živ­ností, jež si to mohly dovolit. Jednalo se o první veřejnou elektrárnu v Čechách.

REDUA
Na Žižkově existovala od roku 1919 továrna na čokoládu, jejíž reklama je dodnes viditelná ze strany Vítkova. Majitelem a zakladatelem čokoládovny byl Eduard Řezníček, od jehož jména byl odvozen i název čokoládovny – Rezniček EDUArd. Ve 20. letech zaměstnával kolem 50 osob a čokoládovna prosperovala. V roce 1926 koupil celý dům a Redua fungovala až do zná­rodnění roku 1949. Budova však dodnes stojí a nachází se na dvoře domu v Koněvově ul. č. 3, je tedy viditelná pouze z cesty na Vítkov.

Elektrárna byla nakonec spuštěna 1. listopadu 1889 a vrchním montérem byl ustanoven p. Choděra. Od 1. prosince 1889 byl Žižkov elektricky osvětlován již pravidelně. V pražských elektrárnách bylo v roce 1923 vy­robeno 82414MWh a z toho žižkovská dodala 256 MWh, přičemž ceny elektřiny byly od roku 1921 následující: světelná 3,60 Kč za 1 kWh a motorová 2 Kč/kWh. Roku 1924 oslavila elektrárna 35 let svého trvání, ale její dny se naplňovaly. Koncem srpna 1927 bylo definitivně rozhodnuto o umístění nové budovy žižkovské tržnice, jež bude zřízena a umístěna v objektu bývalé elektrárny.

Login