Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Sokolovna, žižkovští Sokolové a jiné sportovní kluby

Nejstaršími tělovýchovnými jednotami na Žižkově byly Sokol, Dělnická tělovýchovná jednota (DTJ) a katolický Orel. Oficiální datum založení Tělocvičné jednoty Sokol Žižkov je datováno 24. březnem 1872 v hos­tinci U Bílého beránka v nynější Roháčově ulici na zakládajícím valném shromáždění. Vlastní sokolovnu se podařilo vystavět v letech 1897–1898. Budova na tehdejší Poděbradově třídě (dnes Koněvově) doznala roku 1933 rozšíření o budovu další, čímž žižkovským sokolům přibyly nové sály tělocvičné i divadelní. Součástí novostavby byla i prodejní plocha s výklady do chodníku. Sídlil zde obchodní dům ASO (Adler a syn Olomouc), jehož reklamní slogan „Šetři kasu, kupuj v ASU“ patřil tehdy k obecně známým.

Válečné období 1914–1918 přineslo tvrdé omezení sokolských aktivit. Tělo­cvičnu převzal Červený kříž jako lazaret a řada členů narukovala, mnozí padli – v roce 1914 odešlo celkem 33 členů a 22 z nich se již nevrátilo. Jed­nota pak z vlastních prostředků podporovala pozůstalé rodiny. V listopadu 1915 byla celá Česká obec sokolská rozpuštěna a hnutí označeno za rozvrat-
ný spolek. Ti, kteří chtěli v činnosti pokračovat, se přihlásili do řad SK Union, který jim povolil používat své fotbalové hřiště. I přes obtíže se podařilo v roce 1917 uspořádat v sále Bezovky čtyři Večery tělocvičné rytmiky. V únoru 1918 se Žižkovští zapojili do tělocvičné akademie uspořádané v Obecním domě a uskutečnila se také řada výjezdních veřejných vystoupení.

Ani v ostatním sportovním zápolení žižkovští sportovci nezaostávali. Vynikali atleti, házenkáři či vodní pólisté. Průkopník kulturistiky, vzpírání a boxu v českých zemích Fridolín Hoyer (1868–1947) založil roku 1895 s Josefem Balejem Klub athletů Žižkov, první těžkoatletický oddíl v Čechách, a v roce 1907 otevřel školu tělesné kultury, první zařízení svého druhu v tehdejším Předlitavsku. Největšího, rovněž evropského uznání a slávy dosáhl za první republiky. Hoyerovo jméno bylo svého času oslavováno stejně jako jméno Gustava Frištenského.

4. ledna 1931 sehrála Viktoria svůj poslední zápas vánočního turné po Francii. Sehrála celkem 5 zápasů a nebyla ani jednou poražena. Celkové skóre bylo 27 : 8 gólům pro Viktorii. Nejlepšími střelci byli Bradáč s devíti brankami a Moudrý s osmi.
Ve dnech 6. prosince 1931 až 24. ledna 1932 sehrála Viktoria při turné po zá­padní Evropě s předními týmy celkem 21 zápasů, z nichž 19 vyhrála, a to při skóre 107 : 32! Získala např. i skalp Ajaxu Amsterodam 4 : 2. Nejlepším střelcem byl Bradáč se 46 brankami. Do Prahy se hráči vrátili 26. ledna v podvečer vítáni tisíci svými příznivci. Nechyběl ani starosta Kostrakiewicz. Návštěvností fotba­lových zápasů patřila Viktoria k nejnavštěvovanějším po Spartě a Slavii.

Login