Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Původní ves Olšany

Nejstarší prokazatelná písemná zmínka o vsi Olšany je z roku 1306. Ve 2. polovině 14. století se druhý olšanský dvůr ocitl v majetku sta­roměstského měšťana Štěpána Puše, majitele Dolních Počernic. V té době patřily do jeho majetku tři poddanské chalupy, pole, louky, rybníky a vinice. Roku 1394 je připomínán statek s rybníkem a vinicí v tehdejší osadě Olšany, který náležel klášteru řádu ambrosiánů. Za husitských válek klášter zanikl a statek následně vystřídal řadu majitelů. Koncem 14. století byly v Olšanech dva dvory, tři chalupy a olšanský rybníček.

Samostatná ves v posledních desetiletích 19. století prakticky splynula s rychle rostoucím Žižkovem, byť její venkovský charakter zůstal v mnoha ohledech zachován až do rozsáhlé asanace v 70. letech 20.století. Jejím přirozeným centrem bylo prostranství s tržištěm před kostelem sv. Rocha, později nazývané Radešínovo náměstí.

Od roku 1838 fungovala v nevelkém domku čp. 16 škola, která musela na přelomu 60. a 70. let 19. století zvládnout velký příliv nových žáků z nově přistěhovaných rodin. Velké oblibě se těšila restaurace U Zele­ného stromu. Měla velmi příjemné venkovní posezení pod starými stromy a obzvláště pro dětské návštěvníky restaurace musel být velký zážitek, když zde potkali spolkový výlet baráčníků v rázovitých krojích.

Login