Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Původní ves Olšany

Nejstarší prokazatelná písemná zmínka o vsi Olšany je z roku 1306. Ve 2. polovině 14. století se druhý olšanský dvůr ocitl v majetku sta­roměstského měšťana Štěpána Puše, majitele Dolních Počernic. V té době patřily do jeho majetku tři poddanské chalupy, pole, louky, rybníky a vinice. Roku 1394 je připomínán statek s rybníkem a vinicí v tehdejší osadě Olšany, který náležel klášteru řádu ambrosiánů. Za husitských válek klášter zanikl a statek následně vystřídal řadu majitelů. Koncem 14. století byly v Olšanech dva dvory, tři chalupy a olšanský rybníček.

Samostatná ves v posledních desetiletích 19. století prakticky splynula s rychle rostoucím Žižkovem, byť její venkovský charakter zůstal v mnoha ohledech zachován až do rozsáhlé asanace v 70. letech 20.století. Jejím přirozeným centrem bylo prostranství s tržištěm před kostelem sv. Rocha, později nazývané Radešínovo náměstí.

Od roku 1838 fungovala v nevelkém domku čp. 16 škola, která musela na přelomu 60. a 70. let 19. století zvládnout velký příliv nových žáků z nově přistěhovaných rodin. Velké oblibě se těšila restaurace U Zele­ného stromu. Měla velmi příjemné venkovní posezení pod starými stromy a obzvláště pro dětské návštěvníky restaurace musel být velký zážitek, když zde potkali spolkový výlet baráčníků v rázovitých krojích.

Login