Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Prokopova ulice

Přes Prokopovo náměstí jezdily až do roku 1910 tramvaje. Od roku 1883 tudy vedla linka koněspřežné dráhy, která měla konečnou v blízké Chelčického ulici. Tam byla pro zabezpečení provozu zřízena vozovna, jejíž hlavní část tvořila prostorná stáj pro 120 koní. Zatímco 90 z nich se střídalo v tahání tramvají (na každý vůz se nasazoval vždy pár koní), s 20 koňmi zajišťovali zřízenci vozovny přípřež pro náročné stoupání Prokopovou ulicí. Koně připřahali na začátku Prokopovy ulice k vozům, které přijížděly v několikaminutových intervalech. Od roku 1901 se pro tramvajový provoz začala využívat elektrická trakce. Roku 1910 došlo v souvislosti s výstavbou dalších tramvajových tratí na Žiž­kově k ukončení pravidelného provozu přes Prokopovu ulici – zrušení tramvajové trati v Prokopově ulici náhradou za trať Husovou třídou (od křižovatky Prokopova) a dále Poděbradovou schválilo zastupitel­stvo v říjnu 1906. Trolejové vedení bylo během první světové války de­montováno, stejně jako o několik let později tramvajové koleje.

Login