Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Podnikání na Žižkově

Na počátku 20. let 20. století pracovalo nejvíce lidí v rámci Prahy v oděvním průmyslu (více než 50 tisíc). Převahu v tomto odvětví však měla stále řemeslná výroba, i když do výroby obuvi, prádla a rukavic výrazněji pronikalo zpracování tovární. Nejvíce osob bylo v tomto oboru zaměstnáno na Starém Městě a rovněž na Vyšehradě, na Žižkově, v Nuslích a ve Vršovicích. Více než polovinu pracujících v tomto odvětví tvořili krejčí a čtvrtinu obuvníci. Ve strojírenství měly důležité postavení žižkovské papírny – Akciová společnost Papirografia se závodem na Žižkově a Olšany a. s., dříve Pražské papírny. Nejvýznamnější továrnou na Žižkově byla jednoznačně kapslovna Sellier & Bellot, která byla ale roku 1936 přestěhována z žižkovské Parukářky do Vlašimi.

Vedle velkých továren a firem existovali i menší obchodníci a živnostníci. Z těchto drobnějších podnikatelů je se Žižkovem spojena např. firma Červinka – rolety, která byla založena roku 1898 a funguje dodnes. Živnostníci samozřejmě nabízeli své služby formou reklamy – v novinách, na letácích, v magazínech atd. Aby drobní živnostníci dokázali konkurovat velkým závodům, vytvářeli spolky a společenství, v nichž se vzájemně podporovali ve své činnosti. Na Žižkově existovaly stovky (!) rozmanitých spolků (evidováno kolem 675 spolků v rozmezí let 1895–1990), mezi nimiž se také sdružovali i živnostníci a obchodníci. Takovými spolky byli třeba žižkovští řezníci či pekaři: První spolek vzájemně se podporujících řezníků, uzenářů a obchodníků s masem v Žižkově (1904–1949) a Odborný spolek dělníků pekařských v království Českém – místní skupina pro Žižkov (1907–1926).

Login