Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Parukářka a okolí, Vrch sv. Kříže a Kapslovna

Protáhlý hřbet nazývaný také Olšanský vrch nebo Zámeček býval oblíbeným a hojně navštěvovaným místem vycházek. Přicházely sem rodiny s dětmi k nekonečným hrám. K oblíbené kratochvíli patřilo pouštění draků.

Pro severovýchodní část vrchu se užívá název Parukářka (podle tamější výrobny paruk a příčesků pana Hrabánka), což byl název i původní usedlosti, ve které od roku 1825 sídlila továrna na střelivo, lidově zvaná kapslovna. Její francouzští majitelé Louis Sellier a Jean Bellot si místo vybrali pro značnou odlehlost od okolní zástavby, což bylo žádoucí pro značnou nebezpečnost výroby. Firma Sellier & Bellot představovala mnoho let největší žižkovský průmyslový podnik. V roce 1936 se firma kvůli bezpečnosti přestěhovala do nového závodu u Vlašimi. Výstavba nových domů probíhala od původní kapslovny na dohled, respektive na dostřel.

Login