Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Parukářka a okolí, Vrch sv. Kříže a Kapslovna

Protáhlý hřbet nazývaný také Olšanský vrch nebo Zámeček býval oblíbeným a hojně navštěvovaným místem vycházek. Přicházely sem rodiny s dětmi k nekonečným hrám. K oblíbené kratochvíli patřilo pouštění draků.

Pro severovýchodní část vrchu se užívá název Parukářka (podle tamější výrobny paruk a příčesků pana Hrabánka), což byl název i původní usedlosti, ve které od roku 1825 sídlila továrna na střelivo, lidově zvaná kapslovna. Její francouzští majitelé Louis Sellier a Jean Bellot si místo vybrali pro značnou odlehlost od okolní zástavby, což bylo žádoucí pro značnou nebezpečnost výroby. Firma Sellier & Bellot představovala mnoho let největší žižkovský průmyslový podnik. V roce 1936 se firma kvůli bezpečnosti přestěhovala do nového závodu u Vlašimi. Výstavba nových domů probíhala od původní kapslovny na dohled, respektive na dostřel.

Login